ریشه
WHAT IS AMP?
سئو SEO مقالات

AMP چیست ؟ و بررسی تاثیرات آن

AMP چیست ؟ و بررسی تاثیرات آن

طراحان صفحات وب و افرادی که اهل دنیای و دیجیتال اند به طور مداوم با مفهوم AMP درگیر هستند. شما نیز اگر اطلاعات خاصی راجع به AMP ندارید و یا شناخت اندکی نسبت با آن دارید، مطالعه این مقاله، بهترین فرصت برای آشنایی با مفهوم AMP و تاثیرات مثبت آن در دنیای دیجیتال مارکتینگ است.

اخیرا پروژه AMP در طراحی وب سایت اهمیت چشم گیری پیدا کرده است، زیرا براساس آمارهای ارائه شده، تقریبا ۴۰ درصد افراد، برای لود شدن یک صفحه وب زمانی بیش از ۳ ثانیه صرف نمی کنند.

از طرفی اکثر بازدید کنندگان صفحات وب، ۵۳ درصد صفحات موبایل را به علت زمان بارگذاری طولانی، ترک می کنند.

برای آشنایی بهتر با مفهوم AMP و اینکه AMP چگونه به شما کمک خواهد کرد. ادامه مقاله را با دقت مطالعه فرمائید.

صفحات موبایل شتاب یافته و یا AMP چیست؟
صفحات موبایل شتاب یافته و یا AMP چیست ؟

صفحات موبایل شتاب یافته و یا AMP چیست ؟

مفهوم AMP ، در اصل، اختصار یافته عبارت Accelerated mobile pages، به معنای صفحات موبایل شتاب یافته می باشد.

صفحات موبایل شتاب یافته،  پروژه ای است که توسط گوگل و توییتر طراحی شده تا بدین وسیله صفحات موبایلی سریعی ایجاد کنند.

به عبارتی ساده تر؛ این پلتفرم این امکان را برای شما فراهم می نماید تا به شکل سریع تری صفحات وب سایت را لود کنید.

تاریخچه انجام این پروژه به سال ۲۰۱۵ برمیگرد، این پروژه توسط گوگل برای رقابت با مقالات فوری اپل نیوز و فیسبوک  طراحی شده بود. قابل ذکر است که این پلتفرم به قدری ساده و همچنین سبک طراحی شده که وب سایت تان را به سرعت لود می کند و ابزاری برای بهینه سازی وب سایت (seo) شما برای موتوهای جستجو محسوب میشود.

بیشتر بخوانید:

بهینه سازی موتور جستجو

مزایای استفاده از صفحات موبایل شتاب یافته و AMP چیست ؟

با به دست آوردن اطلاعات مختصر زمینه ای در باب AMP، بهتر است به تعدادی از مزایای استفاده از AMP اشاره نماییم.

بدیهی است که، رابطه مستقیمی میان بازدید سایت و تعداد کلیک آن، AMP و سرعت لود سایت و رتبه بندی سایت تان در گوگل و موتورهای جستجو وجود دارد. و یا به عبارتی هر چقدر زمان بارگذاری صفحات وب، کوتاه تر باشد، کاربران، صفحات زیادی از وب سایت شما را خواهند دید و به شکل قابل توجهی baunce rete شما کاهش خواهد یافت.

ما در اینجا از میان مزایای بسیار AMP ، به طور اختصار به پنج مورد از آنها اشاره خواهیم نمود.

با استفاده از AMP شما می توانید:

سرعت لود کردن صفحات وب سایت تان را افزایش دهید.

ما به شما اطمینان می دهیم، که هیچ یک از کاربران از جستجو در سایتی، با سرعت لود پایین صفحات، لذت نخواهند برد.

حتی اگر مطالب سایت شما مفید و موثر باشند، زمان زیادی را برای لود صفحات صرف نخواهند نمود و در نهایت به دنبال سایت های دیگر با Amp بالا خواهند رفت.

پایین بودن سرعت لود سایت نرخ تبدیل کسب وکارتان را تحت تأثیر قرار می دهد. Amp سرعت بار گذاری سایت شما را در گوشی موبایل و  تبلت به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

با استفاده از Amp، نمود خود را در موبایل افزایش دهید.

گوگل صفحات AMP را جزء نتایج ارگانیک، دسته بندی می کند و آنها را با نمادی به شکل صاعقه که در تصویر زیر مشخص شده ، به نمایش می گذارد. بدیهی است که هر چقدر وب سایت، توجه کاربران زیادی را جلب کند، کلیک بالایی را بدست خواهید آورد.

نمادی به شکل صاعقه برای amp
نمادی به شکل صاعقه برای amp

رتبه بندی سایت خود را افزایش دهید.

هر چقدر کاربر از سایت و سرعت آن رضایت داشته باشد، امکان اینکه در سایت شما ثبت نام کنند و یا از محصولات شما خرید کنند، بیشتر خواهد شد.

از این رو گوگل در سالهای اخیر، سرعت لود صفحات در گوشی های موبایل و یا همان AMP را، جزء رتبه بندی سایت قرار داده است، زیرا رابطه تنگاتنگ و مستقیمی بین رتبه بندی سایت و نرخ تبدیل آن وجود دارد.

هنگام نمایش تبلیغات کاربرانتان را نیز در نظر داشته باشید و منعطف تر عمل کنید.

در اکثر موارد هدف از طراحی یک سایت، کسب در آمد از طریق تبلیغات است. به احتمال زیاد شما نیز با این مورد برخورد کرده اید!! که در هنگام ورود به سایت با موج عظیمی از انواع تبلیغات مواجه شوید و در این شرایط اولین واکنش به موضوع تبلیغات، خارج شدن از سایت می باشد!

حال تصور کنید این اتفاق زمانی که با گوشی موبایل وارد سایت هایی با چنین تبلیغات گسترده ای شوید! در اینجا شرایط به مراتب سخت تر می شود از این رو AMP این مشکل را حل میکند.

یعنی صفحات بهینه شده با این پلتفرم، نمایش تبلیغات را کاهش داده و یا حتی نوع نمایش آنها را تغییر می دهد تا برحسب نیاز کاربران مورد استفاده قرار گیرند.

کاربر سایت را به راحتی Track کنید:

این که ترافیک سایت را به سوی صفحات موبایلی سوق دهید کار مقبولی است ولی کافی نیست!

شما باید این امکان را داشته باشید که مشخص کنید کاربران از چه طریقی وارد سایت شما می شوند، چه مدت در سایت شما مانده و از چه صفحاتی بازدید کرده اند و یا به اصطلاح بتوانید کاربر را Track کنید.

AMP در اصل ابزاری برای تحلیل و تجزیه این داده ها به شمار می آید تا بتوانید نرخ تبدیل، نرخ کلیک و تعداد بازدید کنندگان را بدانید. یکی دیگر از  قابلیت های امپ مشخص کردن بازدیدکنندگان قدیمی و جدید است.

استفاده از amp کار شما را آسان میکند تا اطلاعات زیادی را از این ابزار استخراج کنید.

بیشتر بخوانید :

تبلیغات CMP چیست؟

طریقه کار AMP گوگل؟

پروژه AMP از سه بخش تشکیل شده است | 3 بخش AMP چیست ؟

1) AMP HTML

همان HTML استاندارد است که ویژگی های خاص AMP را به صورت یکجا در خود جمع کرده است. بیشتر تگ ها شبیه HTML استاندارد است ولی برخی از تگ های آن به علت سازگاری با اجزاء AMP تغییر یافته است. و این عناصر خاص در تلاشند تا اطمینان حاصل کنند که استفاده از الگوهای متداول برای کاربر، ساده هستند.

2) AMP java script

جاوا اسکریپت در AMP، کمی متفاوت است. این پلتفرم کتابخانه جاوا اسکریپت خودش را دارد و از اجرای غیر ضروری کدهای جاوا اسکریپت خودداری می کند.

جلوگیری از اجرای کدهای غیر ضروری جاوا اسکریپت و فیلتر کردن بعضی از کدها و همچنین کم شدن تعداد آنها، باعث افزایش سرعت در صفحات موبایلی شتاب یافته می شود، ولی در کنار خوبی هایی که دارد، میتواند محدودیت ها و معایبی را برای آن بیان نمود که در ادامه مطالب به آنها نیز خواهیم پرداخت.

3) Google amp cache

در این بخش، AMP می تواند با استفاده ویژگی Google amp cache، صفحاتی با سرعت بالا طراحی کند و در نهایت رضایت کاربران گوشی های موبایل را افزایش دهد.

Google amp cache یک شبکه دلیوری بر مبنای پروکسی است و برای توزیع اسناد معتبر AMP استفاده می شود. هنگام استفاده از این cache اسناد مربوطه با تمام فایل های جاوا اسکریپت و عکس ها، از منبعی لود می شود که برای کارایی بهتر از http 2.0 استفاده می کند.

در کنار حافظه کش، یک سیستم اعتبارسنجی هم وجود دارد که تایید می کند که آیا یک صفحه بدون اینکه به منابع خارجی وابسته باشد می تواند کار کند یا نه.

فعال سازی AMP در وردپرس
فعال سازی AMP در وردپرس

فعال سازی AMP در وردپرس | چگونه از AMP در سایت خود استفاده کنیم؟ 

مرحله اول : نصب پلاگین

از پیش پا افتاده ترین راه های ساخت صفحات AMP، نصب پلاگین در WordPress می باشد.

نکته: دقت داشته باشید که اگر از WordPress.Com استفاده می کنید محدودیت استفاده از پلاگین را دارید چون که پلاگین ها فقط روی WordPress.Org قابلیت نصب دارند.

برای شروع وارد صفحه وردپرس شوید و طبق تصویر، منو PLUGIN را انتخاب نمایید.

PLUGIN
PLUGIN

در مرحله بعد در قسمت مشخص شده در تصویر، پلاگین مورد نظر خود را سرچ نمایید.

سرچ پلاگین
سرچ پلاگین

در این جستجو ما به دنبال یافتن پلاگین WPforms بودیم، که بعد از جستجو لیستی مانند نمونه، برایتان باز می شود، در اینجا ممکن است شما به دنبال نصب پلاگین دیگری باشید که بعد از انتخاب پلاگین مورد نظر، نصب را شروع می کنیم.

WPforms
WPforms

وارد صفحه ای مانند صفحه زیر می شوید، گزینه دانلود را انتخاب کرده و سپس آن را نصب می کنید.

دانلود پلاگین
دانلود پلاگین

دقت داشته باشید که ممکن است پلاگین شما نصب شود ولی لزوما فعال نباشد، و نیاز باشد که آن را Activate نمایید.

بعد از فعال کردن پلاگین، AMP روی وردپرس، میتوانید به بخش Appearance رفته، تا متوجه شوید که صفحه شما چگونه در موبایل دیده می شود.

در این مرحله می توانید تم، تصویر هدر و رنگ ها را نیز تغییر دهید و ذخیره تغییرات را فراموش نکنید.

حالا می توانید به انتهای URL، هر کدام از پست های خود پسوند/AMP/ اضافه نمایید. به عنوان مثال:

http://example.com/2016/10/my-blog-post/amp

مرحله دوم : تائید AMP چیست :

برای نمایش صفحه خود در نتایج موتور جستجو، باید ابتدا آن را اعتبارسنجی کنید تا اطمینان حاصل کنید که صفحه AMP شما valid است. برای انجام این کار چند راه پیش روی خود دارید:

استفاده از اکستنشن روی مرورگر کروم یا اپرا | افزونه AMP چیست ؟

لینک این اکستنشن ها را برایتان قرار داده ایم که با نصب کردن آنها، علامتی مشابه AMP در گوشه بالایی سمت راست صفحه مرورگر ظاهر می شود.

این اکستنشن ها با ورود به هر صفحه به طور اتوماتیک آن را بررسی می کند و بسته به شرایط موجود صفحه تغییر رنگ می دهد. رنگ قرمز در شرایطی که صفحه معتبر نیست و رنگ سبز برای مواقعی است که صفحه معتبر می باشد.

در مواردی که صفحه AMP نیست اما می تواند با کد زیر به AMP تبدیل شود. در این مواقع آیکون اکستنشن به رنگ آبی در می آید و با کلیک بر روی آن می توان صفحه AMP مربوط به آن را بارگذاری کرد.

 <link rel="amphtml" href="...">

استفاده از وب اینتر یا (interface )

اعتبار سنج AMP، میتواند وب اینترفیس https://validator.ampproject.org/ باشد. این اینترفیس خطاهای درون خطی ایجاد شده را به همراه HTML به شما نشان خواهد داد و به صورت تعاملی کار خواهند کرد. یعنی هر تغییری که در HTML  ایجاد شود، منجر به بررسی دوباره آن میشود.

محدودیت های AMP چیست ؟

  1. امکان به خطر افتادن آمارهای تحلیل سایت:

تعدادی از صاحبان وب سایت، گاها نگران به خطر افتادن برندینگ خود هستند، چرا که گوگل این صفحات را به وسیله یک واسطه به کاربران خود می رسانند در اصل صفحه اصلی به کاربر نمی رسد.

به عنوان مثال: فرض کنید که یک کاربر روی لینک AMP سایت شما  کلیک کرده، سپس روی یکی از لینک های آن صفحه کلیک کند و وارد صفحه دیگری از وب سایت تان می شود.

مشکل صاحبان برند این است که این دو، در تحلیل سایت با یکدیگر  با هم فرق دارند. وقتی کاربر برای دومین بار وارد صفحه سایت شما می شود، آنالیتیکس او را کاربری در نظر می گیرد که از سایت دیگر (حافظه کش گوگل)، وارد سایت شما شده است و نه کاربری که از طریق سرچ به سایت شما دسترسی پیدا کرده است.

این یکی از مشکلات و محدودیتهای اساسی مربوط به استفاده از AMP، در آمارهای تحلیل سایت به حساب می آید.

2) محدودیت در استفاده از کدهای HTML:

گاها پیشرفت ها هم شامل، بعضی از محدودیت ها می شوند، در سایه این محدودیت هاست که سرعت صفحات AMP بالا می رود و گاهی هم مشکلاتی را برای کد نویسان به وجود  می آورد.

بیشتر بخوانید:

طراحی سایت

جمع بندی:

استفاده از صفحات AMP، برای کسانی مفید هستند که در وب سایت خود مقالات طولانی و خبری و یا ویدئو هایی که حجم بالایی دارند، منتشر می کنند!

و ناگفته نماند که، پروژه AMP همیشه در حال پیشرفت و تغییر است. مثلا در نسخه های ابتدایی، امکان ایجاد فرم برای لیدجنریشن وجود نداشت، اما این روزها با نصب افزونه های مختلف که در عنوان های مقاله به آنها اشاره نمودیم، می توانید استفاده های متنوعی از AMP داشته باشید.

ما در وب سایت ریشه، ورژن امپ را برای نمایش دهندگانمان ساپورت می کنیم. اگر به دنبال جایگاه های امپ برای نمایش تبلیغاتی خود هستید، فقط کافیست با شماره های موجود تماس بگیرید تا در اسرع وقت در خدمت رسانی حاضر باشیم و بی شک از هیچ کمکی به شما دریغ نخواهیم نمود.

به یاد داشته باشید که ما همیشه از تعامل با شما خشنود می شویم، اگر سوالی در زمینه AMP داشتید و یا اگر مطلبی هست که مایل اید با ما به اشتراک بگذارید، از خواندن مطالب شما در بخش نظرات لذت خواهیم برد.

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید