ریشه
cmp چیست؟
بازاریابی شبکه های اجتماعی مقالات

تبلیغات CPM چیست ؟

تبلیغات CPM چیست ؟

تبلیغات CPM نوعی از تبلیغات کلیکی پر کاربرد است. به علت اهمیت زیاد تعداد نمایش تبلیغات، گاها با عنوان تبلیغات نمایشی نیز شناخته می شود.

از این رو برای تبلیغات CPM می توان از معادل تبلیغات نمایشی هم استفاده نمود. در این مقاله تمام تلاش خود را صرف آشنایی با تبلیغات کلیکی CPM و همچنین تفاوت های تبلیغات کلیکی CPM را با دیگر تبلیغات کلیکی مانند CPC را مورد بررسی قرار دهیم.

تبلیغات کلیکی در اصل، همان تبلیغاتی است که در ازای پرداخت هزینه ی، کلیک و یا نمایش مورد نظرتان نتیجه دلخواهی را بدست خواهید آورد.

ما در این مبحث به بررسی مزایا و معایب تبلیغات کلیکی ( CPM ( cost per mile و همچنین تفاوت این نوع تبلیغات با نوع دیگری از تبلیغات کلیکی CPC ) cost per click ) خواهیم پرداخت.

cmp چیست؟
تبلیغات CPM چیست ؟ | cmp چیست؟

تبلیغات براساس نمایش یا تبلیغات کلیکی CPM چیست؟

اصطلاح CPM در اصل، اختصار کلمات ( cost per mile ) می باشد.

cost per mile یکی از انواع تبلیغات کلیکی بشمار می آید که کاربرد آن به این صورت است:

شما، براساس هزينه ای که متقبل می شوید و پرداخت می کنید، نرخ نمایش و یا تعداد کلیک و نمایش تبلیغاتی را بدست می آورید.

در واقع در تبلیغات CPM و یا تبلیغات نمایشی، شما باید در ازای بازدید های مشخصی که از تبلیغات سایت تان انجام می گیرد هزینه ی مشخصی را بپردازید، و پرداخت هزینه بر اساس هر 1000 بازدید است.

در واقع کلمه mile به معنی 1000 است، و Cost per mile یعنی پرداخت در ازای هر، هزار بازدید صورت میگیرد.

بیشتر بخوانید:

ppc چیست؟

تبلیغات براساس نمایش یا تبلیغات کلیکی CPM چیست؟
تبلیغات براساس نمایش یا تبلیغات کلیکی CPM چیست؟

تفاوت تبلیغات CPM و تبلیغات CPC

در تبلیغات کلیکی به محض کلیک روی لینک مورد نظر، هزینه کلیک انجام شده توسط کاربران، از شارژ شما کم خواهد شد اما در تبلیغات  CPM، هزینه کلیک زمانی کسر می شود که کاربران تبلیغ مورد نظرتان را مشاهده نمایند.

کدام تبلیغات، تبلیغات نمایشی محسوب می شوند؟

تبلیغات CPM از مرسوم ترین روش های تبلیغات کلیکی است که از آنها برای قیمت گذاری تبلیغات آنلاین استفاده می شود.

معمولا تبلیغ کنندگان در هر حیطه کاری، موفقیت کمپین های تبلیغات کلیکی CPM و یا تبلیغات نمایشی را برحسب CTR و یا همان نرخ کلیک تبلیغات مزبور محاسبه می کنند.

نرخ کلیک در واقع تعداد افرادی است که از نسبت تعداد کلیک ها به تعداد نمایش  تبلیغات CPM بدست می آید.

و به علت اینکه اصول محاسبه و پرداخت هزینه این تبلیغات بر حسب نرخ بازدید است.

بعلت بهینه و باصرفه بودن این نوع تبلیغ، بسیاری از صاحبان وب سایت، برای اجرای تبلیغات محصول خود، تبلیغات CPM را برمی گزینند.

تفاوت تبلیغات CPM و تبلیغات CPC
تفاوت تبلیغات CPM و تبلیغات CPC

نحوه محاسبه و فرمول تبلیغات CPM ؟

نمایش و بازدید در تبلیغات CPM، به هر نوع از بازدید کاربران و مشتریان بالفعل و بالقوه، از صفحات وب سایت شما می باشد.

در برخی از رسانه امکان شمارش تعداد بازدیدکنندگان وجود ندارد، در این حالت میزان بازدید احتمالی 1000 در نظر گرفته می شود.

برای محاسبه و پرداخت هزینه تبلیغات CPM ، فرمول ساده ای وجود دارد که در زیر به آن اشاره میکنیم:

CPM : (هزینه کل) / ( بازدید کل) * 1000

– مزایا و نقطه قوت تبلیغات CPM و یا تبلیغات نمایشی:

تبلیغات نمایشی مزایا و نقاط قوت، مهمی را در خود جای داده، که این امر سبب می شود، تبلیغات کنندگان  نسبت به کمپین های تبلیغات نمایشی خود رغبت بیشتری از خود نشان دهند.

. تبلیغ CPM مطمئن تر است

پرداخت هزینه برای تبلیغ، زمانی ارزشمند تر و مقبول تر، خواهند بود که علاوه بر کلیک مطلب و یا لینک مورد نظر، قطعا بدانیم که صفحه و تبلیغات مزبور نیز توسط کاربران دیده شده باشد. این یکی از اصلی ترین مزایای، تبلیغات CPM به حساب می آید.

در ادامه به چند مورد از دیگر مزایای تبلیغات CPM و نقاط قوت آنها خواهیم پرداخت :

.  افزایش آگاهی مخاطبان، از برند محصول خاص:

در تبلیغات CPM  مهمترین هدف، نمایش تبلیغ و صفحه مورد نظر به مخاطبان است که این کار افزایش آگاهی از برند را برای مخاطبان در پی خواهد داشت، از اینرو می توان آگاهی از برند و برند سازی را از مزیت های مهم و اساسی تبلیغات CPM در نظر گرفت و نتیجه آن اطمینان صاحبان مشاغل از نمایش تبلیغاتشان می باشد.

.  افزایش احتمال سود آوری و فروش:

در تبلیغات CPM و یا تبلیغات نمایشی، اطمینان کاملی حاصل نموده ایم، که تبلیغ ما، به مشتریان نمایش داده شده است و این احتمال وجود دارد که آنها با بررسی جزئیات تبلیغ، تبدیل به مشتری و خریدار شوند.

. نمایش تبلیغات به مخاطبان هدف:

مخاطبان هدف، در اصل کسانی هستند که، هنگام ارائه و نمایش تبلیغات CPM برای آنها، امکان تبدیل شدن این مخاطبان به مشتری واقعی بالا می رود.

.   هزینه مقرون به صرفه:

تبلیغات کلیکی، از انواع تبلیغاتی هستند که هزینه مناسبی دارند و نتایجی خوبی را نیز بدست می دهند. تبلیغات CPM نیز قطعا از تبلیغات مقرون به صرفه ای است بطوریکه برای پرداخت هزینه باید تعداد بازدیدها حداقل به 1000 بازدید برسد!

معایب و نقاط ضعف تبلیغات CPM و یا تبلیغات نمایشی :

تبلیغات نمایشی علاوه بر مزایای ذکر شده، معایبی نیز دارند که گاها، باعث می شوند نسبت به دیگر روش ها نتیجه مطلوبی بدست نیاید.

در ادامه به اختصار چند مورد از مهمترین معایب تبلیغات CPM خواهیم پرداخت :

.  مطابقت نداشتن تبلیغات با صفحه مورد نظر:

بعضی اوقات، تبلیغ‌دهندگان برای جذب مخاطب بیشتر و نیز بازدید و نمایش تبلیغ یا صفحه مورد نظر، محتوایی را ارائه ‌دهند که با محتوا و مطالب صفحه اصلی همخوانی ندارد. این یکی از اساسی تری علت های کاهش میزان تعامل و مشارکت مخاطبان و کاربران به حساب می آید.

. بازدهی کمتر از انتظار:

علت اینکه، تبلیغات CPM برای رسیدن به کمپین‌های تحقق فروش یا زودبازده گزینه خوبی نیستند می توان به این مورد اشاره کرد که گاها پیش می آید که بازدیدکنندگان به صفحه مورد نظر سر زده باشند، بدون اینکه واکنشی خاص نسبت به صفحه و یا تبلیغ نشان دهند، و این به معنی پایین بودن بازدهی، تبلیغات CPM می باشد و نمی توان آنها را گزینه های مناسبی برای تبلیغات زودبازده در نظر گرفت.

. تمرکز روی تعداد نمایش:

از آنجایی که در تبلیغات CPM یا تبلیغات نمایشی، هزینه های پرداختی در ازای نرخ و تعداد بازدید متمرکز است، نه ‌تنها احتمال تقلب و سودجویی وجود دارد، بلکه این امکان نیز وجود دارد که برای رسیدن هر چه سریعتر به نرخ بازدید در نظر گرفته،  تبلیغات CPM غیر از مخاطبان و مشتریان هدفتان به کاربران دیگر نیز نمایش داده شود!

اهداف تبلیغات CPM :
اهداف تبلیغات CPM :

اهداف تبلیغات CPM چیست :

برای تمامی کمپین های تبلیغاتی اهدافی خاص در نظر گرفته می‌شود که گاها این اهداف مستلزم، عکس‌المعلی خاص از سوی مخاطب خود نیستند در حالی که در بعضی از مواقع بدون هیچ ابهامی، در اهداف مورد نظر قطعا باید محقق شوند.

می توان به این نکته اشاره کرد که، تبلیغات CPM برای مواردی قابل استفاده است که مخاطب ما لزوما کار خاصی انجام نخواهد داد و ما بیشتر به دنبال نمایش تبلیغات و معرفی برند هستیم.

شایان ذکر است که در تبلیغات CPM نیز اهداف مشخصی در نظر گرفته می‌شود که در قسمت زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

به چه اهدافی با استفاده از CPM میتوان دست پیدا کرد؟

.  برندسازی و آگاهی از برند

.  نمایش قطعی تبلیغات CPM  به مخاطبان هدف

.  افزایش نرخ تبدیل در کمپین‌های پربازده

.  مفاهیم رایج در تبلیغات CPM

 مفاهیم رایج در تبلیغات CPM :
مفاهیم رایج در تبلیغات CPM :

 مفاهیم رایج در تبلیغات CPM :

در این قسمت سعی کرده ایم مفاهیمی که باید در این زمینه آشنایی داشته باشید را در اختیارتان قرار دهیم.

CTR :CTR یا Click Through Rate

در واقع، تعداد کلیک روی لینک تبلیغات را به نسبت تعداد کل بازدیدهای انجام شده را نشان می دهد.

در مطالب اخیر نیز اشاره نمودیم که به طور معمول، نرخ بازدید تبلیغات، ۱۰۰۰ نفر در نظر گرفته می‌شود، در نتیجه اگر لینک ما، ۲۰ بار کلیک شده باشد، نرخ کلیک آن ۲ درصد است.

eCPM:

یکی دیگر از مفاهیم رایج در تبلیغات CPM، مفهوم eCPM می باشد و در واقع اصطلاح مکملی است که برای تبلیغات نمایشی مورد استفاده قرار می گیرد، و به معنای ‘ هزینه به ازای بازدید موثر ‘ است.

اگر تنها بدنبال نمایش تبلیغات به مخاطبانتان باشید، در اینجا eCPM برای‌ شما ضروری به نظر نمی رسد. اما اگر بخواهید، میزان بازخورد و اثربخشی واقعی، بازدیدها را محاسبه نمایید، در اینجا eCPM به کمکتان می‌آید.

 فرمول محاسبه eCPM به صورت زیر است:

eCPM = ( CPC × CTR ) × ۱۰۰۰

RPM :RPM یا Revenue Per Mile

در واقع میزان در آمد بدست آمده از هر ۱۰۰۰ بازدید است، بعبارتی، از هر ۱۰۰۰ بازدید چه مقدار سود برای شما حاصل شده است. نمایش دهندگان تبلیغات می توانند به شکل کارامد و مفیدی از داده ها و آمارهای بدست آمده، استفاده کنند، تا روند تبلیغات بهینه ای را پیش رو داشته باشند.

این عدد میزان درآمد قطعی و نهایی را مشخص نمی کند و صرفا یک میزان و عدد تخمینی است.

RPM با فرمول زیر محاسبه می‌شود :

1000 * ( تعداد بازدید / درآمد احتمالی ) = RPM

مقایسه تبلیغات CPM و تبلیغات CPC و بررسی تفاوتهای آنها:
مقایسه تبلیغات CPM و تبلیغات CPC و بررسی تفاوتهای آنها:

مقایسه تبلیغات CPM و تبلیغات CPC و بررسی تفاوتهای آنها:

تبلیغات cpm و تبلیغات cpc هر دو از زیر مجموعه ای تبلیغات کلیکی به حساب می آیند اما تفاوت های چشم گیری با یک دیگر دارند. با اینکه از هر دو نوع تبلیغات کلیکی، برای نمایش تبلیغات و برندسازی، مورد استفاده قرار می گیرد. ناگفته نماند که تبلیغات cpm را باید، حداقل یک مرحله بالاتر از تبلیغات cpc در نظر بگیریم.

در تبلیغات نمایشی و یا cpm هزینه تبلیغات به ازای بازدید پرداخت می شوند ولی در تبلیغات کلیکی ( cpc ) نمایش تبلیغات مد نظر نیست و صرفا کلیک  روی لینک مورد نظر، ملاک محاسبه هزینه تبلیغات قرار می گیرد.

. در آمد حاصل از تبلیغات cpm با ثبات تر و بهتر از در آمد حاصل شده از تبلیغات cpc است.

. هزینه تبلیغات cpm، به مراتب بالاتر از هزینه تبلیغات cpc می باشد.

. با توجه به افزایش نرخ کلیک در تبلیغات cpc سود آوری این کمپین تبلیغاتی بیشتر است .

.  برای اینکه در تبلیغات cpc هدف کلیک روی لینک، است و راحتر محقق میشود. در اصل میتوان به این موضوع اشاره کرد که هدف گذاری در تبلیغات cpc موثرتر واقع می شود.

بیشتر بخوانید:

5 ترند برتر تبلیغات کلیکی در سال 2020

جمع بندی

  • cost per mile یا تبلیغات CPM چیست ؟ نوعی از تبلیغات کلیکی محسوب میشود که بر اساس نمایش تعداد تبلیغات به کاربران هزینه های آن مورد محاسبه قرار میگیرد.
  • تبلیغات cpm بیشتر با هدف برند سازی و نمایش تبلیغات به مخاطبان هدف، شناخته میشود و در کنار مزایا، معایب خاص خودش را دارد که به اختصار به یکی از مهمترین مزایا و معایب آن اشاره می کنیم.
  • یکی از مزایای تبلیغات نمایشی و یا cpm این است که هزینه تبلیغات بر اساس تعداد نمایش به مخاطبان محاسبه میشود و مقرون به صرفه است.
  • یکی از معایب تبلیغات cpm که میتوان به آن اشاره کرد این است که چون در تبلیغات cpm هدف صرفا نمایش تبلیغات است احتمال تقلب برای بالا نشان دادن نرخ بازدید از تبلیغات وجود دارد و هم چنین چون در این تبلیغات گرفتن بازخورد ملاک نیست گاهی ممکن است محتوای تبلیغات با محتوای صفحه فرود و اصلی متفاوت باشد.

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید