ریشه
سئو SEO مقالات

راهنمای جامع انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو

از دیر باز، کسب و کارها همیشه بدنبال جذب مشتریان زیادی بوده اند. امروزه بهترین و بهینه ترین راه برای رسیدن به این هدف کار کردن روی محتوای وب سایت است. از این رو،بازار رقابت تولید محتوای خوب و تاثیر گذار بسیار داغ شده است. بی شک همه کمپین های بازاریابی دیجیتال برای ارتباط موثر با مخاطبان خود کارشان را ابتدا از تحقیقات کلمه کلیدی و یا keyword research را شروع می کنند. هدف از طرح عنوان تحقیقات کلمه کلیدی، این است که بدانیم مخاطبان ما به دنبال چه موضوعاتی هستند. در اصل با تحقیق کلمه کلیدی می توان راحت تر برای رفع نیاز مشتریان اقدامات لازم را به عمل آورد.

برای روشن شدن بهتر مطلب،تعریفی از کلمه کلیدی و اهمیت استفاده از آنها و نیز ابزارهای مورد نیاز و مناسب برای یافتن بهترین کلمات کلیدی را ارائه خواهیم داد تا بتوانید با مطالعه در این زمینه،محتواهای خود را جزء اولین نتایج و پیشنهادات موتور جستجو به مخاطبان خود در آوردید .

کلمه کلیدی چیست؟ | کلمه کلیدی به چه معناست؟

زمانی که شما چیزی را از موتور جستجو سرچ می کنید ،کلمات تایپ کرده شما حاوی کلمه کلیدی است. به عنوان مثال شما میخواهید یک وب سایت طراحی کنید بدون اینکه اطلاعاتی در آن زمینه داشته باشید، بهترین و سریعترین راه برای کسب اطلاعات در آن زمینه سرچ کردن از موتور جستجو هاست. در اینجا ممکن است با تایپ کلمه طراحی سایت و یا با نوشتن طراحی وب سایت رایگان، منظور خود به شکل دقیقی مطرح کنید تا بتوانید با استفاده از کلمات کلیدی تایپ کرده خود اطلاعاتی کسب نمایید.

در حوزه سئو،کلمات کلیدی و keyword به کلماتی اشاره دارد که فرد جستجوگر از آنها برای یافتن مطلب مورد نظرش استفاده می کند. در اصل این کلمات کلیدی و لغات به دو دسته تقسیم می شوند.

1 ) کلمات کلیدی کوتاه (focused):

این کلمات کلیدی بیشتر به صورت تکی هستند و یا نهایتا دو کلمه را در بر میگرند و بازه بیشتری را ارائه می دهند.

2 ) کلمات کلیدی طولانی (long tail ):

این کلمات کلیدی بیشتر به صورت جمله و عبارت هستند و از چند کلمه تشکیل می شوند. این عبارات به طور محدودی موضوع را بیان میکنند و با اینکه نسبت به دسته اول میزان سرچ پایینی دارند اما نرخ تبدیلشان بالاتر است.

تحقیق کلمه کلیدی، به چه معناست؟

تحقیق کلمه کلیدی یعنی آنالیز کردن و یافتن کلماتی موثر و ارزشمند که بالاترین نرخ جستجو و بازدید در حیطه کاری و فعالیت شما دارند و نتیجه آن، سرازیر شدن مخاطبان هدف زیادی به سوی وب سایت شما خواهد بود. باید بتوانید به لیستی از کلمات و عبارات و پرسش هایی در طی فرآیند تحقیق کلمه کلیدی برسید که مخاطبان بازار شما در اینترنت به دنبال پاسخ و نتیجه ای مطلوب برای آنها و نیاز و سوال خود هستند .

شما باید در طی فرآیند تحقیق کلمه کلیدی به شکل مداوم در تمامی مراحل قیف فروش پاسخی مناسب برای مشتریان آنلاین خود داشته باشید. همچنین استفاده از این کلمات کلیدی به محتوای شما جهت میدهد. حتی گاها ممکن است به تغییر استراتژی بازار آنلاین شما منجر شود. تحقیق کلمه کلیدی شامل بهره مندی و استفاده از ابزارهای مختلف و یا حتی موتور جستجوی گوگل است که در ادامه مطالب به آن اشاره خواهیم نمود.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب کلمه کلیدی مناسب چیست؟

تصور کنید حجم زیادی از انرژی خود را صرف کار و یا تحقیقی کرده باشید که نتیجه مطلوبی در بر نداشته باشد، و مجبور شوید تمام مراحل را دوباره از اول و بر روی کار و مطلبی جدید، طی کنید. از اینرو انتخاب کلمات کلیدی اشتباه در تحقیقات و تولید محتواها نتیجه ای مشابه خواهد داشت و این به کابوس بزرگی برای تولید کنندگان محتوا در آمده است.

با مطالعه دقیق مطالب ذیل امکان مواجه شدن با چنین مشکلاتی به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

ارتباط قوی بین کلمه کلیدی و محتوا

از مهمترین فاکتورها در انتخاب کلمه کلیدی مناسب، ارتباط دقیق کلمه کلیدی با محتوای شماست. بی شک برای شما هم پیش آمده که در مسیر جستجوی یک موضوع سر از سایت هایی در بیاورید که ارتباط خاصی با مطلب مورد نظر شما ندارند و یا اصلا محتوای آن شامل مطلبی که به دنبال آن بودید، نباشد.توصیه می شود برای انسجام بیشتر محتوای خود از بازدید سایت های متفاوت بپرهیزید. به بیانی دیگر ترافیک بالای سایت زمانی ارزش دارد که میزان مشارکت(engagement) هم بالا باشد.

دفعات و میزان سرچ کلمات کلیدی (search volume)

به نسبت دفعات سرچ یک کلید واژه و موفقیت آن ارتباط قوی وجود دارد، یعنی میزان سرچ کلمه کلیدی برایkeyword recerch و انتخاب کلمه کلیدی مناسب اهمیت بسزایی دارد.

سختی کلمه کلیدی (keyword difficulty):

این فاکتور قرار است به شما نشان دهد از میان کلمات کلیدی که به ذهنتان رسیده، بهتر است بر روی  کدامیک از آنها انرژی و وقتتان را صرف نمایید. میزان سختی کلمه کلیدی نشان میدهد،برای بالا بردن رنکینگ وب سایتتان کاری آسان و یا سختی خواهید داشت.دقت کنید که سختی کلمه کلیدی با میزان سرچ آن اشتباه گرفته نشود.

ترند (trend):

اگر دقت کرده باشید بعضی از کلمات به شکل های مختلف نوشته میشوند. (مثلا کلمه فالوئر و یا فالوور) و یا اینکه یک مفهوم نام های متفاوتی داشته باشد و یا یک عبارت در بازه زمانی خاص، ترند شوند. (مثلا در بازه زمانی نزدیک تحویل سال، میزان جستجوی کلماتی چون هفت سین و نوروز و …افزایش می یابد) برای اینکه بدانید از کدام کلمه کلیدی و در چه زمانی استفاده شود باید ترند این کلمات کلیدی را بررسی نمایید. گوگل ترندز (Google trends) ، ابزاری رایگان برای بررسی این فاکتور است.

نرخ کلیک  (CTR) :

نرخ کلیک،متوسط تعداد کلیک در ماه یا هفته را مشخص میکند. در اصل این شاخص به ما نشان خواهد داد یک کلمه کلیدی خاص چقدر در جذب کلیک موفق بوده است. این آمار مهمی در تحقیقات کلمه کلیدی به حساب می آید. چون که همه کلمات به یک اندازه مخاطبان را برای کلیک کردن جذب نمی کند.

بیشتر بخوانید : نرخ کلیک یا CTR چیست؟

با چه ابزارهای میتوان کلمه کلیدی مناسب پیدا کرد؟

ابزارهای متنوعی برای تحقیق کلمه کلیدی وجود دارد،که برخی از این ابزارها رایگان بوده و تعدادی دیگر نیاز به پرداخت هزينه دارند. ما در این جا به چند نمونه از ابزارهای رایگان تحقیق کلمه کلیدی اشاره می نماییم.

. موتور جستجوی گوگل :

یکی از آسان ترین و ابتدایی ترین روش ها برای تحقیق کلمه کلیدی استفاده از موتور جستجوی گوگل است. زمانی که شما کلمه ای را تایپ می کنید، موتور جستجوی گوگل تعدادی عبارت به شما پیشنهاد می کند در واقع گوگل، کلمه کلیدی که شما تایپ می کنید را با کلماتی که بیشترین میزان سرچ را داشته اند کامل می کند. یکی از امکاناتی که گوگل در اختیار شما قرار می دهد پیشنهاداتی هستند که در انتهای صفحه با عنوان “Searches related to keyword” به شما نشان داده می شود.

. گوگل کیورد پلنر (Google keyword planner):

یکی دیگر از ابزارهایی که برای تحقیق کلمه کلیدی مورد استفاده قرار می گیرد ،keyword planner است که از ابزارهای پرکاربرد در این زمینه به حساب می آید. برای استفاده رایگان از keyword planner  باید مراحل زیر را طی نمایید .

. ابتدا لازم است یک اکانت Google  ads  داشته باشید. برای اینکار ابتدا باید  وارد سایت ads.Google.com شوید.

. در ادامه بر روی کلمه start now کلیک نمایید.

کیورد پلنرKeyword planner

. یک صفحه برای شما باز میشود و از شما میخواهد وارد اکانت گوگل خود شوید و یا یک اکانت جدید بسازید

. بعد از ایجاد اکانت جدید و یا در صورت داشتن اکانت به بخش  Google ads وارد شوید.

گوگل ادزGoogle ads

.در این بخش یک صفحه برایتان باز میشود و از شما میخواهد که یک کمپین تشکیل دهید. سپس برای استفاده رایگان باید کلمه switch to expert mode را انتخاب نمایید.

Google ads

در این مرحله با انتخاب گزینه create an account  without a campaign وارد مرحله دیگری میشوید.

کمپین کلمه کلیدیساخت کمپین کلمه کلیدی

در این قسمت روی گزینه Explore your account کلیک کنید

ساخت اکانت گوگلساخت اکانت Google

اکانت شما دیگر برای استفاده فعال است. شما می توانید از قسمت tools and setting ،به keyword planner دسترسی داشته باشید.

تنظیمات کمپین کلمه کلیدیتنظیمات کمپین کلمه کلیدی

گوگل ترندز (Google trends )

از این ابزار به طور معمول برای قیاس بین دو کلمه کلیدی استفاده می شود. استفاده از Google trend کار بسیار پیچیده و مشکلی نیست. فقط کافیست با تایپ کردن کلمات کلیدی خود به اطلاعات مورد نیاز خود دست یابید.

حتما بخوانید : آموزش قدم به قدم کار با گوگل ترندز

اکستنشن  (keyword everywhere ):

از این ابزار می توان در تحقیقات کلمه کلیدی استفاده نمود، اکستنشن روی مرورگر کروم نصب است،به این صورت که بعد از سرچ هر کلمه ،این ابزار تعدادی از کلمات کلیدی را که قبلا سرچ شده اند را به شما نشان می دهد. بهتر است بدانید که برای بهره مندی از برخی امکانات اکستنشن نیاز به پرداخت هزينه است.

وب سایت (answerthepublic.Com)

یکی دیگر از ابزارهای رایگان و در دسترس تحقیقات کلمه کلیدی وب سایت answerthepublic.com میباشد. شایان ذکر است که نتیجه آماری این وب سایت در مورد تحقیق کلمات کلیدی فارسی،بسیار پایین است. در نتیجه فقط در تحقیقات کلمات کلیدی طولانی و یا همان long tail, میتوان نتیجه مطلوبی به دست آورد. روش کار به این صورت است که بعد از تایپ کلمات کلیدی خود بر حسب کلمات کلیدی طولانی، به قسمت related در سایت مراجعه کنید. سپس از بین کلمات کلیدی طولانی ارائه شده توسط سایت، keyword مناسب و مدنظرتان را انتخاب نمایید.

اهمیت و تاثیر تحقیق کلمه کلیدی بر روی سئو (Keyword Research):

یکی از راههای ایده آل، برقراری ارتباط با کاربران دنیای مجازی، استفاده از کلمات کلیدی  است. امروزه دسترسی بیش از نیمی از جمعیت دنیا به اینترنت، این امکان را بوجود می آورد که برای انجام دیجیتال مارکتینگ و تحقیقات آنلاین خود به بیش از سه میلیارد جمعیت دسترسی داشته باشید. گستردگی پهنه و شبکه اینترنت به رواج بیش از پیش دیجیتال مارکتینگ و روش ها و  تکنیک های مربوط به آن در سرتاسر جهان شده است. تحقیق کلمه کلیدی یکی از پایه ای ترین تکنیک های دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آید.

تحقیق کلمه کلیدی و تجزیه و تحلیل داده های آن، به شما کمک میکند بدانید که کمپانی شما با چه عنوانی معروف است. و اینکه منشاء  ترافیک خالص سایت شما از کجاست.از موارد ذکر شده چنین برمی آید که تحقیق کلمه کلیدی به هیچ وجه اهمیت خود را از دست نخواهد داد. و استفاده مناسب از کلمات کلیدی سبب افزایش رتبه خود در نتایج گوگل و همچنین تعداد ورودی سایت را در بر خواهد داشت. همچنین می توانید اعتبار کاری خود را نزد مخاطبان آنلاین، به شکل قابل توجهی افزایش دهید.

مراحل تحقیق کلمه کلیدی

 گام اول: تمامی جنبه های موضوع را مورد مطالعه قرار دهید.

بدست آوردن اطلاعات کافی در رابطه با کسب و کاری که قصد تولید محتوا برای آن دارید، اولین مرحله در تحقیق کلمه کلیدی است. مطالعه در زمینه کسب و کار و دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را فراهم می کند تا برای فکر کردن و ایده پردازی های خود حد و مرزی قائل نشوید و آزادانه و منعطف تر عمل کنید. برای انجام این کار و حصول نتیجه مطلوب، می توانید برنامه و تدارکی برای مکالمه و نظرسنجی از مشتریان خود، طراحی کنید. همچنین می توانید خود را به جای مشتریان احتمالیتان قرار دهید. و یا پیشنهادات و نظرات و انتقادهای کاربران خود را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 گام دوم: اهداف تحقیقات واضح و مبرهن باشند.

دومین مرحله تحقیقات کلمه کلیدی، مشخص و واضح بودن اهداف تحقیق است. مثلا ابتدا باید هدف و وظیفه برندتان را تعیین کنید، آیا می خواهید مخاطبان زیادی را جذب کنید؟ و یا در مدت مشخصی قصد افزایش فروش دارید؟ پاسخ سوالات طرح شده به شما در تعیین اهداف تحقیق کمک خواهد کرد. بدین وسیله شما میتوانید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب نمایید و با بکار بستن آنها استراتژی ایده آلی برای محتوا و سئوی سایت در نظر بگیرید.

 گام سوم : آماده کردن لیستی از موضوعات مرتبط

در این مرحله سعی کنید موضوعات کلی به تاپیک های جزئی تر بخش بندی کنید و بر روی هر یک از بخش ها به صورت تکی و جداگانه تولید محتوا داشته باشید. به عبارتی فضای کلی کسب و کار در نظر گرفته نشود. برای مثال برای تولید محتوای یک فروشگاه کفش مردانه می توانید مطالب را به زیر شاخه های، رسمی، کژوال، کوهنوردی و کار و … تقسیم کنید.

 گام چهارم: لیستی از کلمات کلیدی کوتاه تهیه کنید (focused keywords)

یکی از متداول ترین روش ها برای تهیه لیستی از کلمات کلیدی کوتاه، روشی با عنوان طوفان فکری(brainstorming ) است.  روال کاری به این صورت است که از همه همکاران، مدیران بخش ها و یا حتی از کارفرمای خود نیز بخواهید که هر کلمه کلیدی مرتبط را که به ذهنشان خطور می کند را با شما به اشتراک بگذارند.

 گام پنجم : از ابزار تحقیق کلمه کلیدی مناسب استفاده کنید

ابزارهای مناسب برای تحقیق کلمه کلیدی که در مطالب قبلی به آنها اشاره کردیم. لازم به ذکر است که هر کدام از آنها روش استفاده و کارکردی مختص خودش را دارد که باید حتما آنها را در نظر داشته باشید.

 گام ششم: هدف و منظور کاربر را از جستجو ،در نظر داشته باشید

بی شک، علت های مختلفی برای جستجوی کاربران در گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو وجود دارد. به عنوان مثال برخی در پی اطلاعات جدیدی برای مطلب مورد نظرشان هستند. بعضی از کاربران هم به دنبال محصول مطمئنی برای خرید خود می گردند،و ممکن است تعدادی از کاربران هم برای اینکه از درستی مطلبی اطمينان حاصل کنند،از موتورهای جستجوها استفاده کنند. از این رو با در نظر داشتن اهداف کاربران در سرچ های خود،می توانید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب نمایید.

 گام هفتم: لیستی از کلمات کلیدی طولانی(longtail keywords ) تهیه نمایید.

در مطالب اخیر اشاره کردیم که،کلمات کلیدی طولانی میزان جستجوی کمتری دارند ،اما به طور دقیق تری به یک موضوع اشاره می کنند و درصد موفقیت زیادی دارند و نرخ تبدیلشان هم بالاتر است. بنابراین بهتر است در یک محتوا و تحقیق از هر دو کلمه کلیدی به صورت مختلط  استفاده کرد.

 گام هشتم : از رقیبان خود غافل نشوید

از دیر باز رقابت همیشه از قدرت واهمیت بسزایی برخوردار بوده،و این امر بر کسی پوشیده نیست .

بررسی محتوای سایت های رقیب، می تواند ذهن شما را با لغات متنوعی درگیر کند که اکثر آن لغات پتانسیل کلمه کلیدی شدن را دارند در حالیکه همین لغات از ذهن شما دور مانده است. از اینرو برای اینکه بتوانید رنکینگ سایت خود را بالا نگه دارید همیشه باید توجه خاصی به رقبای خود داشته باشید. همچنین کلماتی که سختی آنها پایین است و شما میتوانید به آسانی آنها را به رنک اول تبدیل کنید .

بیشتر بخوانید :  روش های افزایش بازدید سایت در گوگل

جمع بندی

تحقیقات کلمه کلیدی زندگی حرفه ای مارکترها و دیجیتال مارکتینگ را در بر گرفته است. تاکنون روشهای متفاوتی برای تحقیق کلمه کلیدی ارائه شده است. ممکن است با تغییر الگوريتم های گوگل در سالهای آتی روشهای تحقیق کلمه کلیدی دوباره تغییراتی داشته باشند و ابزارهای جدید و موثر و روشهای قوی تری به میدان بیایند. اما تغییرات به وجود آمده به هیچ عنوان منجر به حذف این مرحله از تحقیقات کلمه کلیدی و دیجیتال مارکتینگ نخواهد شد.

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید