ریشه
طراحی وب سایت چیست؟ همه چیز درباره‌ی طراحی وب (web design)
طراحی سایت مقالات

طراحی وب سایت چیست؟ همه چیز درباره‌ی طراحی وب (web design)

طراحی وب سایت چیست؟ همه چیز درباره‌ی طراحی وب سایت (web design)

اگر به تازگی به دنیای برنامه نویسی وارد شده اید، احتمالا کلمه طراحی وب سایت را بارها شنیده باشید. ” طراحی وب سایت چیست و تفاوت آن با برنامه نویسی وب چیست؟ ” اولین سوال تازه کارها در این عرصه می باشد و امکان دارد شما هنوز درک کاملی از موضوع نداشته باشید . در این مقاله سعی کردیم شما را از سردرگمی در بیاوریم و از طرف دیگر منابع آموزشی مفید زیادی را برایتان معرفی کرده ایم.

طراحی وب سایت چیست؟ همه چیز درباره‌ی طراحی وب (web design)
دیزاین و طراحی وب سایت چیست؟ همه چیز درباره‌ی طراحی وب (web design)

طراحی وب سایت چیست؟

با ساده ترین روش ها و راهکار ها جواب سوال های شما در مورد ” برنامه نویسی چیست ” و ” طراحی وب سایت چیست ” را داده ایم.

ویدیو زیر مربوط به سوال طراحی وب سایت است. این فیلم میتواند اولین قدم برای درک طراحی وب سایت چیست باشد پس حتما اختصاص دادن چند دقیقه برایتان مفید خواهد بود.

وب سایت چیست؟

برای پاسخ به سوال ” طراحی وب سایت چیست ” در وهله ی اول باید بدانیم خود کلمه وبسایت چیست؟ و به چه چیزی وب سایت میگویند.

نکته : سعی کرده ایم به ساده ترین زبان بیان کنیم که شاید از نظر فنی کمی اشتباه باشد لطفا صبور باشید تا به توضیحات تخصصی تر برسیم.

وب / یا همان شبکه جهانی یا World Wide Web که به طور کوتاه شده ی www شناخته شده است. دقیقا هم معنی اینترنت امروزی ماست که در دسترس همه است؛ که هر کس با داشتن اینترنت و یک مرورگر میتواند به اطلاعات موجود در این شبکه جهانی دسترسی پیدا کند.

وبسایت چیست ؟

حتما تا به اینجا مفهوم وب چیست را متوجه شده اید. حال هم مفهوم وب سایت را با مثالی توضیح خواهیم داد.

وب سایت مشابه زمین هایی است که برای زندگی و یا کار سالیانه اجاره میکنیم؛ در واقع بخشی از اینترنت را میتوانیم اجاره کنیم و کسب و کار خود را راه بیاندازیم. پس وبسایت ها زمین های اجاره کرده ی ما در دنیای اینترنت است که هرکس بر اساس نیاز خود میتواند استفاده های متفاوتی از آن داشته باشد.

طراحی وب سایت چیست؟

تا اینجا وب و وب سایت را شناخته ایم. الان نوبت به پاسخ دادن سوال اساسی تازه کاران عرصه وب و وب سایت میرسیم. ” طراحی یا دیزاین وب سایت چیست ؟ ”

باز با مثال ساده میخواهیم این مفهوم را نیز توضیح دهیم:

هر خانه ای برای زیبایی نیاز به کابینت ، رنگ ، تزئینات مختلف ، گچ کاری و … دارد. در دنیای اینترنت و زمین ( وب سایت ) خود با استفاده از ابزارهایی باید به زیبایی وب سایت مان فکری کنیم.

حال باید دوباره به مثال قبلی برگردیم، در حالت واقعی وقتی زمینی را میخریم ابتدا باید اجرها، میلگرد ها ، بتن و … را بخریم تا بنای اولیه ساخته شود سپس با رنگ ، کفپوش و سرامیک هایی با سلیقه خود خریداری میکنیم و برای زیبایی زمین تازه ساخته شده تلاش میکنیم.

پس با این مثال نتیجه میگیریم طراحی وب سایت هر آن چیزی است که در راستای زیباتر و بهتر دیده شدن وبسایت کمک میکند.

و در آخر باید یادآور باشم طراح وب سایت وظیفه زیباتر کردن وبسایت شما را دارد. طراح وب سایت کسی است که تمامی المان ها را مشخص میکند در کجای صفحه وب شما به نمایش گذاشته شود.

طراحی وب سایت را با برنامه نویسی وب اشتباه نگیرید ! | تفاوت اساسی طراحی وب با برنامه نویسی وب

افراد تازه وارد به این عرصه اشتباها طراحی وب سایت را با برنامه نویسی وب سایت یکسان میدانند. در حالی که دو مفهوم متفاوتی است که نمیتوانند جای یکدیگر را بگیرند.

زیبایی ظاهری وب سایت همیشه بر عهده طراح وب است. به عبارت ساده تر هر چیزی که کاربر در گشت و گذار سایت ها میبیند حاصل کار و طراحی ، طراح وب سایت آن سایت است.

پس طراح وب سایت هرچیزی را که کاربران به طور مستقیم در ارتباط هستند را طراحی میکند.

برعکس طراحی وب سایت که کاملا کاربران با آن ارتباط داشتند برنامه نویسی وب سایت در پشت وب سایت اجرا میشود و هیچ کاربری آنها را نخواهد دید. کار برنامه نویس وب سایت نوشتن کدهایی است که اجرا شدن صحیح هر یک از این کدها ظاهر سایت را برای کاربران به درستی نمایش میدهد.

 

طراح وب سایت کیست و چه وظایفی دارد ؟

امیدوارم تا به اینجا مفاهیم اصلی و تعاریفی که باید میدانستید را با مثالهای ساده توضیح داده باشم. سوال بعدی که هر تازه کار در این عرصه میپرسد

” طراحی وب چیست ”

” وظایف طراح وب چیست ؟ ”

طراح وب یا Front End Designer کسی است که با تکنولوژی های html / css / javascript آشنایی دارد که میتواند ظاهر سایت را طراحی کند که معمولا کاری به کدهای پشت صحنه ندارد.

اگر مفاهیم Front End و Back End را میخواهید بیشتر مطالعه کنید روی هر یک کلیک کنید.

زبان های طراحی وب سایت

همانطور که به طور مختصر در بالا چند مورد را ذکر کرده ایم. طراح وب سایت از زبان های برنامه نویسی مختلفی میتوانند استفاده کنند .

4 تکنولوژی را در زیر معرفی خواهم کرد که طراحی وب سایت را باید از این 4 تکنولوژی شروع کنید تا حداقل دانش طراحی وب را داشته باشید.

  • HTML یا HTML5) )
  • CSS (یا CSS3)
  • جاوا اسکریپت java script
  • جی کوئری  GQuery
  • و…

دو مورد اول باید قدم های اولیه شما باشند. با Html  و  Css شما میتوانید شروع به طراحی کنید ولی با دو مورد بعدی با قدرت و زیبایی بیشتری میتوانید طراحی کنید.

نکته ای که باید در مورد HTML و CSS بدانید:

زبان برنامه نویسی نیستند بلکه زبان های نشانه گذاری و استایل دهی میباشند.

حتما در مقالات بعدی توضیحات بیشتری خواهیم داد.

برای طراحی وب سایت به چه ابزارهایی نیاز داریم

مفهوم وب ، وب سایت ، طراح وب سایت کیست ؟‌ وظایف طراح ، تفاوت طراح وب و وب سایت را توضیح داده ایم.

حال به سوال نهایی در این باره یعنی “برای طراحی وب سایت به چه ابزارهایی نیاز داریم باسخ میدهیم.

برای طراحی صفحات وب سایت به امکانات زیادی نیاز ندارید. فقط کافی است موارد زیر را فراهم کنید.

  • محیطی برای نوشتن کدها که notepad ویندوز هم کار شما را راه می اندازد ولی برای راحتی کار خود و سرعت بخشیدن میتوانید از IDE های حرفه ای تر استفاده کنید. (‌در مقالات آینده حتما IDE های مختلف را بررسی خواهیم کرد. )
  • یک مرورگر مثل کروم و فایرفاکس یا … که قرار است در این محیط کدهای نوشته شده را اجرا کنیم.

بیشتر بخوانید:

افزایش درگیری کاربر در اپلیکیشن ها

 

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید