ریشه
Image default
مقالات

فوت و فن طراحی گرافیک

کلمات طراحی گرافیک و یا طراح گرافیک، مفاهیمی آشنا برای آن دسته از افرادی هستند که کاملا می دانند که زیبایی و جذابیت دنیای امروزمان را مدیون طراح گرافیک با استعدادی هستیم که خلاقیت و هنرهای ارزنده خود را به دنیا منتقل می کند. آنها با استعداد و خلاقیتی که در زمینه  طراحی گرافیک دارند، توانسته اند دنیای امروز ما را به شکل جذابی ترسیم نمایند. تمام این زیبایی ها در شاهکارهای هنری طراحان گرافیک مجرب نهفته است و به آسانی قابل مشاهده می باشد.

با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا، با مفهوم طراحی گرافیک و اصطلاحات مورد نیاز آن آشنا شویم. همچنین راه های تبدیل شدن به یک طراح گرافیک حرفه ای را بررسی نماییم.

از نظر فنی، طراحی گرافیک یعنی هنر ارتباط بصری از طریق عکس های متنی، نمادها و کارهای هنری که وظیفه انجام آن به عهده ی یک طراح گرفیک می باشد؛ در واقع طراحی گرافیکی زمانی نمایان شد و مورد استفاده قرار گرفت، که این افراد توانایی های خود را با دیگران و یا دنیا به اشتراک گذاشتند. باید بگوییم که طراحی گرافیک چیز تازه ای نیست که مثلا، در سالهای اخیر بوجود آمده باشد بلکه از دیر باز، نیز وجود داشته است اما امروزه صنعت طراحی گرافیک به اوج شهرت و شکوفایی خود رسیده است.

طراحی گرافیک چیست؟

گرافیک از ریشه کلمه یونانی گرافیکوس گرفته شده است.

در اصطلاح گرافیک، به نمایش بصری صورت گرفته بر روی یک سطح و یا هر چیز دیگر اطلاق میشود.

می توان گفت تمرکز گرافیک و طراح گرافیک بر روی عواملی نظیر دیوارها، کاغذها، صفحه نمایش کامپیوتر یا حتی یک سنگ و یا موارد دیگری می باشد و هدف از این کار، نوعی اطلاع رسانی، چهره نگاری یا سرگرمی نیز می تواند باشد.

AIGA چیست؟

یک موسسه هنر گرافیکی مشهور در  آمریکا است،که با نام AIGA شناخته شده است. از دیدگاه آنها، طراحی گرافیک یک فرآیند خلاقانه است که در آن تکنولوژی و هنر با هم تلفیق می شود. نتیجه این فرایند هنری، برقراری ارتباط بین ایده ها را در پی خواهد شد. طراح گرافیک، با مجموعه ای از ابزار های ارتباطی متنوع سر و کار دارد.تا به کمک آنها، بهترین راه ارتباطی را انتخاب نموده و بدینوسیله پیامی را از فرستنده به مخاطبان آن انتقال دهد.

از ابزار های اصلی مورد استفاده در طراحی، می توان به تصاویر و تایپوگرافی اشاره نمود.

کار اصلی طراح گرافیک:

طراحان گرافیک، می توانند مفاهیم بصری را به صورت دستی و یا با استفاده از نرم افزار کامپیوتری ایجاد نمایند. آنها سعی دارند تا با یک طراحی گرافیک عالی، ایده های جذاب خود را پیاده کنند و در اطلاع رسانی و ارتباط موثر با مصرف کنندگان و همچنین جلوه هایی زیبا را در دنیای پیرامون ترسیم کنند. طراحی و توسعه هویت بصری و نیز لوگو تایپ، شرکت ها و موسسات و کسب و کارهای گوناگونی، بر عهده طراحان گرافیک قرار داده می شود. در اصل خلق دنیایی زیبا از اهداف اصلی یک طراح گرافیک به حساب می آید.

بخش های اصلی هنری طراحی گرافیک:

در زیر به چند بخش اصلی هنری، طراحی گرافیک اشاره خواهیم نمود و توضیحات مختصری را در مورد هریک ارائه خواهیم داد.

 

۱- هنرهای بصری

هنرهای بصری، نقاشی ، عکاسی و تصویر برداری از هر چیزی که طراح گرافیک، قصد طراحی روی آن موضوع دارد، را شامل می شود.

طراحی بصری

هنرهای بصری

۲- تایپوگرافی

هنر یا فرآیند تنظیم و چینش و طراحی حروف، برای نزدیک کردن نوشتار به وجه تصویری را شامل می شود.

تایپوگرافی
تایپوگرافی

۳- صفحه آرایی

صفحه آرایی، تنظیم المنت های بصری در یک صفحه چاپ شده را شامل می شود.

طی سالهای متمادی از هریک از این سه مهارت در حیطه طراحی گرافیک، به طور مداوم استفاده می شوند.

 

می توان گفت، تاریخ پیدایش طراحی گرافیک به سالهای خیلی پیش بر می گردد، به عبارتی، همیشه و در هر زمانی طراحی گرافیک به شکلی وجود داشته و از آن به صورت ملموسی استفاده می کردند.

طراحی گرافیک از گذشته تاکنون:

 ظهور اولین طرح های گرافیکی:

انتقال ایده ها از دیرباز اولین استفاده موثر از ارتباطات بصری بشمار می رود. نقاشی های درون غارها یکی از این نمونه هاست که به حدود 15000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. مطمئنا در آن زمان به این کار طراحی گرافیک اطلاق نمی شد، ولی هدف اصلی کار برقراری ارتباط بصری بود. خطوط تصویری، نمادها و دست خط ها ترکیب شده اند تا یک داستانی را روایت کنند یا پیامی برسانند. امروزه  نیز طراحی گرافیک، به سبک و سیاق امروزی و بهره گیری از تکنولوژی همان اهداف گذشته را دنبال می کند.

اولین ابزارها برای ساده سازی طراحی:

حدود 105 سال قبل از میلاد مسیح. یک سیاستمدار چینی به نام سایلون اولین نوع کاغذ را اختراع کرد. این اختراع منجر به پیدایش اولین شکل های چاپ شد. اختراع کاغذ، کشیدن آثار هنری و نوشتن متون را خیلی ساده تر کرد.

 

یوهان گوتنبرگ نقطه عطف دنیای طراحی، در سال 1450 بعد از میلاد می باشد. گوتنبرگ دستگاه تایپ متحرک را ساخت. بدین وسیله نوشتن با دست، روز به روز کم رنگ تر شد.

و به بسط و گسترش سریع تر، ارتباطات بصری به شکل امروزی و پیشرفته که این روزها تمامی این کارها توسط، طراح گرافیک و تحت عنوان طراحی گرافیک و لوگو تایپ  انجام می شود.

 

توسعه طراحی گرافیک در دوران معاصر:

 

طراحی تا چند قرن بعد نیز همچنان در حال پیشرفت و تکامل بوده است. در سال 1920 شکل حقیقی طراحی توسط یک خطاط و نقاش به نام ویلیام ادیسون دیگینز ساخته شد. اصطلاح گرافیک اولین بار، توسط دیگنز در سال 1922 به کار برده شده است.

همچنین در طی آن سالها، مقالاتی نیز در مورد هنر طراحی گرافیک، نوشته شده بود.

در سال 1969 مهندس داگلاس انگلبارت ماوس را اختراع کرد. ماوس(این شئ کوچک) بعدها منجر به بزرگترین جهش صنعتی شد.

 

در سال 1984 اپل یک ماشین کوچک به اسم مکینتاش را عرضه کرد. و بعدها عصر طراحی گرافیک برپایه کامپیوتر های مدرن شروع شد و حوزه کار طراحی تغییر کرد. چند دهه بعد طراحی به شدت تکامل پیدا کرد. تکنولوژی قابل دسترس تر شد و به همین دلیل افراد زیادی به یادگیری طراحی گرافیک روی آوردند.  اطرافمان را آگهی ها، پوسترها، طراحی بسته بندی ها و سنبل های نمادینی احاطه کرده اند. همه این ها احساساتمان را تحریک میکنند. به آنها رسمیت می دهند و خواسته های روزانه مان را برطرف می کنند. و تمام اینها در زیر سایه طراحی گرافیک و لوگو تایپ و طراحان گرافیک مجرب میسر می شود.

اضافه شدن طراحی گرافیکی به بخشی از تجارت پول دنیا

 

در دهه 1970 این حرفه به قدری اهمیت و رشد پیدا کرد که می توان این دوره را اوج رشد طراحی گرافیک در نظر گرفت. و در نهایت طراحی گرافیک به بخشی از دنیای تجارت پول تبدیل شد. تمام سازمانها و موسسات و شرکت ها و حتی کسب و کارهای محلی و بسیار کوچک، در اندیشه طراحی یک هویت بصری برای کسب و کار خود برآمدند. و بدین ترتیب طراحان گرافیک به تدریج جهت بازاریابی محصولات و خدمات و خلق تصاویر و لوگو تایپ و زیبا سازی برند یک کسب و کار، به کار فراخوانده شدند.

جمع بندی:

در این مقاله آموختیم، که طراحی گرافیک چیست و چرا دنیای امروز  تغییرات خود از لحاظ زیبایی بصری را مدیون طراحی گرافیک می باشد.

همچنین آموختیم که طراحی گرافیک تنها مختص به سالهای اخیر نیست و از سالهای دور نیز همچنان وجود داشته است و امروزه به اوج رشد و شکوفایی خود رسیده است. همچنین  بررسی کردیم که چگونه می توانیم به یک طراح گرافیک خوب تبدیل شویم. راجع به راه های ورود به دنیای گرافیک سخن گفتیم. با شرکت ادوبی، آشنا شدیم و نرم افزارهای این شرکت که کمک قابل توجهی در زمینه طراحی گرافیک می کنند، معرفی کردیم.

ما به صورت کلی در این مقاله سعی کردیم، تا علم و هنر طراحی گرافیک را معرفی نماییم و به ارزش کار، یک طراح گرافیک مجرب پی ببریم. راه تبدیل شدن به یک طراح گرافیک را با همدیگر مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم که مطالعه این مقاله، برای شما همراهان گرامی مفید واقع شده باشد.

پیشنهاد می کنیم سایر مقاله هایی که توسط تیم وب سایت ریشه، ارائه می شود را حتما مطالعه فرمایید.

 

پست های مرتبط

10 روش برای بازگرداندن ترافیک از دست رفته سایت

Root Admin

بررسی آخرین تغییرات الگوریتم جدید اینستاگرام 2021

ریشه

بهترین شرکت های تبلیغاتی چه خصوصیاتی دارند؟

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید