ریشه
طراحی دیزاین وبسایت ریشه
طراحی سایت مقالات

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت چیست؟

طراحی وب فرایند برنامه ریزی ، مفهوم سازی و تنظیم محتوای مورد نظر برای اینترنت است. طراحی وب مدرن فراتر از نحوه نگاه چیزها (زیبایی شناسی) است و شامل نحوه کار (عملکرد) است. طراحی وب محدود به وب سایت ها نمی باشد زیرا شامل موارد دیگری مانند برنامه های وب ، برنامه های تلفن همراه و طراحی رابط کاربری است.

عناصر طراحی وب

هنگام طراحی وب سایت ، لازم است نگاه و عملکرد سایت را در نظر بگیرید. ادغام این عناصر در طراحی ، صرف نظر از اندازه گیری عملکرد ، به حداکثر رساندن عملکرد سایت کمک خواهد کرد. به عنوان مثال ، آیا می دانید که به دلیل بهینه سازی موتور جستجو ، طراحی وب می تواند تأثیر زیادی در عملکرد شما در موتورهای جستجوگر مانند Google داشته باشد؟

عناصر بصری

در اینجا یک لیست  اجمالی از عناصری که برای اطمینان از داشتن یک وبسایت خوب باید در طراحی خود در نظر داشته باشید نام برده شده است :

نسخه کتبی

اصولاً ظاهر یک وب سایت و کلمات آن به هم پیوسته  و تلفیق شده است. این دو فاکتور نباید جدا از هم تلقی شوند. داشتن طراحان و نویسندگان محتوا هماهنگ با یکدیگر ، می تواند یک طراحی سایت قدرتمند و با ارزشی را به ارمغان بیاورد.

قلم ها

هنگام طراحی وب سایت ، ضروری است که از فونت هایی که مکمل همدیگر و همچنین سایز قلم هایی مخاطبین تان را اذیت نکند انتخاب کنید.

*حداقل اندازه مناسب فونت سایز 14 می باشد.

رنگها

رنگ ها یکی از مهمترین عناصری هستند که باید هنگام طراحی وب سایت در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که در اینجا تصورات غلط زیادی درباره روانشناسی رنگ وجود دارد. هنگام انتخاب رنگ برای سایت خود ، مهم است که بر تراز کردن رنگ های خود با نام تجاری خود و پیامی که می خواهید منتقل کنید ، تمرکز کنید.

چیدمان

نحوه تصمیم گیری برای تنظیم محتوای خود ، تأثیر چشمگیری در ظاهر و عملکرد سایت شما خواهد داشت. اگرچه در مورد چیدمان وب سایت هیچ قانون خاصی وجود ندارد ، اما قطعاً اصولی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید. اگر نمی دانید چگونه کد بنویسید ، درک محدودیت های ابزارهای مختلف طراحی وب سایت ضروری است ، بنابراین در طراحی خود گیر نمی کنید.

شکل ها

استفاده از عناصر گرافیکی در طراحی وب  طی چند سال گذشته از کمر رنگ تر شده است. ترکیب رنگ ها و اشکال زیبا می توانند برای دستیابی به موارد زیادی از جمله جلب توجه بازدید کنندگان سایت شما ، به کار روند. اطلاع از کد های رنگ ها و هارمونیک بودن آنها با اشکال بکار رفته جهت بدست آوردن خروجی مطلبوب و چشم نواز از شروط اساسی طراحی وبسایت می باشد.

فاصله ها

در بین هرعناصر طراحی وب فاصله های اصولی وجود دارد که رعایت آنها باعث زیبا تر شدن دیزاین وبسایت می گردد. ماننند رعایت فاصله در تصاویر ، پاراگرافها ، خطوط … حتی حروف.

 به عنوان یک قاعده کلی ، داشتن فضای زیاد بهتر از طراحی هایی است که در هم جمع می شوند. فاصله ها و فضاهای سفید ما بین آنها از فاکتور های اصلی دیزاین وب می باشد.

تصاویر و آیکون ها

تصاویر و آیکون های  می توانند اطلاعات زیادی را  در چند ثانیه بهمدیگر رتباط دهند. یکی از راه های تحقق این امر استفاده از تصاویر و آیکون های مرتبط می باشد. استفاده از تصاویر و آیکون های مرتبط می تواند شانس پیدا شدن سایت شما در موتور های جستجوی گوگل را افزایش دهد.

برای دانلود تصاویر و آیکون های رایگان باکیفیت می توانید وبسایت های زیر استفاده کنید :

 Pexels

Unsplash

IconMonstr

ویدئو ها

فیلم ها و ویدئو ها تبدیل به  ابزاری برای طراحی شده اند که در صورت استفاده صحیح ، آنها به بازدید کنندگان وب سایت شما کمک می کنند تا چیزی را تجربه کنند که به راحتی با کلمات یا تصاویر قابل توصیف نیست. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که استفاده از ویدئو های نا مرتبط یا بی کیفیت باعث منحرف شدن کاربر از هدف اصلی مراجعه به سایت شما و ترک وبسایت شما میگردد.

عناصر عملکردی

موقعیت یابی

موقعیت یابی یکی از مؤلفه های اصلی است که تعیین می کند وب سایت شما در واقع “کار می کند” یا نه. بسته به مخاطب ، موقعیت یابی و راهنمایی سایت شما می تواند چندین هدف را ارائه دهد. این کمک می کند که بازدید کنندگان اولین بار هنگام هدایت بازدید کنندگان به بخشهای خاص در سایت خود ، آنچه را که دانبال آن هستند براحتی کشف کنند. در هر دو مورد ، چند روش برتر که می خواهید دنبال کنید وجود دارد.

سرعت

هیچ کس وب سایت های کند را دوست ندارد. صرفنظر از اینکه طراحی سایت شما چقدر زیبا است ، اگر در مدت زمان معقول بارگیری نشود ، مراجعه کننده خسته شده وبه احتمال زیاد سایت شما را ترک خواهد کرد.

 اگرچه مهندسین خبره و طرفه ای در زمان بارگزاری اطلاعات سایتتان به طور معمول محتوای شما را فشرده سازی یا به اصطلاح اوپتیمایز می کنند تا با کاهش حجم فایل هایتان،  زمان بارگذاری سایت را به حداقل برسانند ، اما استفاده از ابزار هایی که سرعت سایت را افزایش و باعث عملکرد بهینه شود یکی از شروط اساسی طراحی وبسایت می باشد.

تصاوير متحرك

چندین تکنیک انیمیشن وب وجود دارد که می تواند به شما در طراحی طیف گسترده ای از کارها کمک کند ، از جلب توجه کاربر تا دادن بازخورد در مورد برخی از تعامل ها با محتوا مانند دکمه ها یا فرم ها. اگر در زمینه  طراحی وب تازه کارهستید ، توصیه می کنیم ابتدا به انیمیشن های ساده را انتخاب کنید. انیمیشن های پیچیده به طور معمول نیاز به مداخلات توسعه دهنده  دارند.

تعامل کاربر

بازدید کنندگان سایت شما بسته به نوع دستگاه دیجیتالی خود (روش پیمایش ، کلیک ، تایپ) چندین روش مختلف برای تعامل با سایت شما دارند. بهترین طرح ها همیشه این تعامل ها را ساده تر می کنند و این احساس را در اختیار کاربر قرار می دهند که کنترل کامل داشته باشد. در اینجا فقط چند مثال آورده شده است:

هرگز صدا را به صورت خودکار پخش نکنید

هرگز متن را زیرنویس نکنید مگر اینکه قابل کلیک باشد

فرم های سازگار با موبایل ایجاد کنید

از پاپ آپ خودداری کنید

از جابجایی خودداری کنید.

ساختار وب سایت

ساختار وب سایت نقش مهمی در تجربه کاربر و سئو بازی می کند. اگر کاربران اینترنت در زمان مراجعه به  سایت شما به راحتی نتوانند به امکانات سایت شما دسترسی داشته باشند و در زمان مرور گم شوند ، احتمال خیلی زیادی آنجا را ترک کرده و به سایر وب سایت ها مراجعه کنند.

سازگاری وبسایت با انواع مرورگر ها و دستگاه های دیجیتالی

یک طراحی عالی میتواند با همه دستگاه ها و مرورگرها (از جمله Internet Explorer)  سازگار و به اصطلاح واکنشگرا باشد. اگر سایت خود را از ابتدا می سازید ، توصیه می کنیم از یک ابزار تست مرورگر خوب استفاده کنید تا از سلامتی و ریسپانسیو بودن وبسایت خود در زمان مراجعه انواع مخاطبین، اطمینان کامل حاصل فرمایید.

انواع طراحی وب سایت

اگرچه ممکن است در اینترنت مقالاتی را  مشاهده کنید که در مورد یک دسته از سبکهای طراحی وب سایت (ثابت ، استاتیک ، پویا و غیره) صحبت می کنند ، اما امروز با گسترش دستگاه های دیجیتال و فراگیر شدن موبایل ها ، تنها دو راه برای طراحی صحیح یک وب سایت وجود دارد: وب سایت های سازگار و پاسخگو.

امروزه 50 درصد جستجو های اینترنتی توسط گوشی های موبایل انجام میشود، اگر وبسایت ما سازگار با موبایل ها نباشد شانس تان برای جذب مشتری خیلی کاهش می یابد.

وب سایتهای سازگار

طراحی وب سازگار از دو یا چند نسخه از وب سایت استفاده می کند که برای اندازه های مختلف صفحه نمایش سفارشی شده اند. وب سایتهای سازگار می توانند براساس چگونگی تشخیص سایت برای نمایش “نسخه” نیاز به دو دسته اصلی تقسیم شوند.

سایتهای سازگار بر اساس نوع دستگاهها

هنگامی که کاربران اینترنت به یک وب سایت مراجعه می کنند ، درخواست HTTP شامل فیلدی به نام “عامل کاربر” می شود که سرور را از نوع دستگاه مورد نظر برای مشاهده صفحه مطلع می کند.

در اصل ، این بدان معنی است که سایت می داند چه نسخه ای را برای نمایش (مثلاً دسک تاپ یا موبایل) نمایش دهد. تنها مشكل این رویكرد این است كه اگر پنجره مرورگر را روی یك دسک تاپ کوچک کنید ، صفحه سازگار نمی شود زیرا همچنان به نمایش کامل “نسخه دسک تاپ” می پردازد.

بر اساس عرض مرورگر تطبیق می یابد

به جای استفاده از “عامل کاربر” ، وب سایت از اندازه مرورگرها  برای جابجایی بین نسخه ها استفاده می کند. بنابراین به جای داشتن انواع طراحی مانند دسکتاپ ، تبلت و نسخه های موبایل ، نسخه های 1080px ، 768px و 480px را دارید. علاوه بر ارائه انعطاف پذیری بیشتر هنگام طراحی ، این رویکرد هنگام تغییر اندازه مرورگر شما در صفحه بزرگ ، ظاهری “پاسخگوتر و واکنشگرا تر” را  ارائه می دهد.

 

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید