ریشه
بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا مقالات

بازاریابی محتوایی : راهنمای جامع + ۶ تکنیک کاربردی

احتمالا تا به امروز حداقل یکبار عبارت بازاریابی محتوایی به گوش‌تان خورده باشد اما بطور دقیق ندانید که این عبارت به چه معناست و چه کاربردی می‌تواند برای شما و کسب و کارتان داشته باشد. مفهوم بازاریابی محتوا به زبان ساده این است که شما بتوانید محتوایی تولید و منتشر کنید که کاملا اصولی باشد و به نیاز مخاطب پاسخ دهد و از این محتوای تولید شده در جهت جذب و حفظ مخاطبان هدف خود استفاده کنید.

ما هم در ادامه این مقاله قصد داریم تعریف روشنی از بازاریابی محتوایی و نحوه ی به کارگیری آن ارائه دهیم. پس تا پایان این مقاله همراه ریشه باشید.

بازاریابی محتوایی چیست ؟

اگر بخواهیم تعریف روشنی از بازاریابی محتوایی ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که بازاریابی محتوایی به معنای تولید محتوای اصولی جهت کمک به کاربر است. محتوایی که شما منتشر می‌کنید باید به نوعی به کاربر کمک کند و نیازش را رفع کند. این محتوا می‌تواند محتوای آموزنده، الهام بخش، طنز یا حتی نتیجه تحقیقات شما در یک حوزه تخصصی باشد.

با این روش می‌توانید به رفتار مخاطبان بیزینس خود جهت دهید. یا حتی نیاز جدیدی برای مخاطب ایجاد کنید و با خدمات خود جواب این نیاز را بدهید. البته این به این معنی نیست که شما بتوانید با بازاریابی محتوا کاربر را مجبور به خرید محصول یا خدمات خاصی بکنید. بلکه هدف از استراتژی های بازاریابی محتوایی این است که به کاربر کمک کنید بهترین تصمیم را بگیرد. حال اگر محصول شما از کیفیت کافی برخوردار باشد ممکن است خود شما نتیجه بهترین انتخاب برای مخاطب باشید.

پیشنهاد تیم ریشه : جذب مشتری با استراتژی بازاریابی ربایشی

درواقع بازاریابی محتوایی هدفی جز جذب مخاطب هدفمند برای بیزینس شما و یا نگهداری مخاطبان فعلی شما بوسیله تولید محتوای با ارزش ندارد. البته توجه داشته باشید که برای گرفتن بهترین نتیجه از این روش، باید استراتژی محتوا خود را به گونه ای تعیین کنید که این فرایند بصورت مستمر ادامه داشته باشد. یعنی باید بصورت پیوسته و ادامه دار محتوای با کیفیت تولید کنید. به طوری‌ که محتوای شما در زمینه تخصصی خودتان محتوای مرجع باشد. برای مثال وبلاگ نویسی یک استراتژی بازاریابی محتوایی مستمر و بسیار مفید است که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

بازاریابی محتوایی با نوشتن وبلاگ

احتمالا همه شما با وبلاگ ها آشنا هستید. خیلی از شما شاید حتی در گذشته وبلاگی مخصوص به خود داشته‌اید که اتفاقات روزمره زندگی خود را در آن منتشر می‌کردید. اما وبلاگ ها دیگر فقط برای نوشتن مسائل روزانه و خاطرات شخصی نیستند. امروزه کاربرد وبلاگ ها از یک دفترچه خاطرات دیجیتال فراتر رفته و به جز جدانشدنی اکثر کسب و کار ها تبدیل شده است.

امروزه اکثر بیزینس های موفق از وبلاگ‌نویسی برای بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند. وقتی شما محتوایی ارزشمند مانند یک محتوای آموزشی را در وبلاگ بیزینس خود منتشر می‌کنید، در ذهن مخاطب حرفه‌ای تر دیده می‌شوید. درنتیجه مخاطب شما را بعنوان متخصص آن حوزه می‌شناسد و اگر سوالی در آن مورد برایش پیش آمد بازهم به وبلاگ شما سرخواهد زد. حال اگر اصول تولید محتوای اصولی را در وبلاگ‌نویسی رعایت کنید به راحتی میتوانید این بازدیدکنندگان را به خریداران وفادار خود تبدیل کنید.

۶ تکنیک کاربردی برای تولید محتوای اصولی

هنگامی که شما محتوایی را رایگان در اختیار مخاطب میگذارید، روند اعتماد سازی بین شما و خریدار سریع تر شکل میگیرد. بالاخره شما یک محتوای کاربردی به همراه تجربیات کسب و کار خود را بصورت رایگان در اختیار مخاطب قرار داده‌اید. این امر باعث میشود مخاطب نسبت به شما حس قدرشناسی داشته باشد. البته همه ی این ها به شرطی امکان‌پذیر است که محتوای تولید شده توسط شما واقعا اصولی باشد. در ادامه مهمترین نکات بازاریابی محتوا به منظور تولید محتوای اصولی تر را برای شما آورده‌ایم.

۱- محتوای با ارزش و کاربردی تولید کنید

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

 

یکی از اصول بازاریابی محتوا اینست که همیشه باید صلاح کاربر را در نظر بگیرید. محتوایی تولید کنید که برای مخاطب سودی داشته باشد. محتوای شما میتواند محتوای آموزشی آکادمیک یا حتی آموزش ترفندهای ساده باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید عبارت های پرسشی بالاترین نرخ کلیک را بین نتایج جستجوی گوگل دارند. محتوای شما باید به سوال کاربران پاسخ دهد. برای مثال میتوانید از عناوین پرسشی در وبلاگ خود استفاده کنید.جملاتی که با یک کلمه پرسشی مثل چگونه یا چطور شروع میشوند محبوبیت بالایی نزد کاربران دارند.

طبق آمار منتشر شده توسط موسسه Oberlo روزانه بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو در گوگل انجام می‌شود. مردم همواره بدنبال یافتن پاسخی برای پرسش های خود هستند. گوکل هم بهترین منبع برای یافتن این پاسخ هاست. درنتیجه اگر بتوانید جواب مناسبی برای سوالات مخاطبین هدف خود پیدا کنید، احتمال اینکه آن ها در آینده هم برای گرفتن جواب سوالات خود به شما سر بزنند بیشتر می‌شود. پس یادتان باشد هرچه بهتر بتوانید مردم را راهنمایی کنید، شانس موفقیت بالاتری خواهید داشت.

۲- از ذکر منبع برای محتوای خود غافل نشوید

بهترین نوع محتوا که میتواند نقش مهمی در موفقیت استراتژی های بازاریابی محتوایی شما داشته باشد، تولید محتوای مرجع است. محتوای مرجع یک محتوای اختصاصی است که نتیجه تحقیقات خود شما یا تیم شماست. محتوای مرجع به هیچ وجه نباید کپی باشد. اگر تولید محتوای شما به این شکل باشد که چه بهتر اما اگر محتوای شما برگرفته از محتوای دیگریست حتما در پایان محتوا نام منبع را هم ذکر کنید.

این کار نه تنها باعث می‌شود در ذهن مخاطب حرفه ای و کاربلدتر به نظر بیایید بلکه روی SEO (بهینه سازی برای موتورهای جستجو مانند گوگل) وبسایت شما هم تاثیر مثبت خواهد گذاشت. یعنی گوگل هم به درستکاری شما اهمیت می‌دهد و درنتیجه شانس شما برای کسب رتبه های بهتر در موتور های جستجو نیز بالا می‌رود. علاوه بر این با ذکر منبع به کاربر این امکان را می‌دهید که به راحتی بتواند صحت گفته های شما را بررسی کند. این کار باعث میشود کاربر به محتوای شما بیشتر اعتماد کند.

۳- محتوایی تولید کند که کاربر را به واکنش دادن ترغیب کند

یکی از استراتژی های بازاریابی محتوا که بسیاری از افراد از آن غافل میشوند، تلاش برای واکنش نشان دادن کاربر است. هرچه کاربر بیشتر به محتوای شما واکنش نشان دهد نرخ تعامل شما با مخاطبانتان بالاتر می‌رود. این یکی از اهداف اصلی دیجیتال مارکتینگ است. هرچه تعامل کاربران با شما و برندتان بیشتر باشد احتمال موفقیت شما بیشتر است. پس تمام تلاش خود را به کار گیرید تا محتوایی تولید کنید که کاربر را وادار به واکنش نشان دادن بکند.

برای مثال از جملات جذاب و جنجالی در ابتدای محتوای خود استفاده کنید. این کار ۲ فایده دارد. اول اینکه کاربر را به خواندن ادامه مطلب مشتاق میکند وباعث میشود کاربر نتواند به راحتی از محتوای شما بگذرد. دومین نتیجه این کار هم اینست که استفاده از جملات جنجالی و بحث برانگیز احتمال واکنش نشان دادن کاربر به محتوای شما را بالا میبرد و باعث می‌شود مخاطب ترغیب شود که برای شما کامنت بگذارد و یا در بحث های شما شرکت کند.

۴- از شوخ طبعی خود برای ایجاد صمیمیت با کاربر بهره بگیرید

البته که هدف شما باید کمک به رفع نیاز کاربر باشد. اما فراموش نکنید که داده هایی که عواطف کاربر را مورد هدف قرار می‌دهند و باعث ایجاد حسی از صمیمیت بین مخاطبان شما و برندتان می‌شوند بدون شک ضامن موفقیت شما هستند. هنگامی که بحث از بازاریابی محتوا و افزایش فروش می‌شود احساسات مخاطب حرف اول را می‌زنند. البته منطور ما به هیچ وجه این نیست که از احساسات مردم سو استفاده کنید. این کار در دراز مدت باعث بی اعتمادی مشتریان‌تان به شما می‌شود و صدمات جبران ناپذیری به برندتان می‌زند.

درواقع تولید محتوا شما باید به گونه ای باشد که فضایی ایجاد کند که عواطف مخاطب را برانگیزد اما در عین حال از اعتبار شما کم نکند. شوخ طبعی بهترین دوست شما برای فراهم کردن این فضای صمیمی بین شما و مشتریان تان است. بیشتر افراد به شوخی های به جا واکنش مثبتی نشان می‌دهد.

استفاده از لحن شوخ و صمیمی در محتوایتان میتواند وجه تمایز بین شما و رقبایتان باشد. علاوه بر این استفاده از شوخ طبعی در محتوا باعث می‌شود در ذهن کاربران خود ماندگار شوید.

اما شوخ طبعی در بازاریابی محتوا چه مولفه هایی باید داشته باشد؟

  • علاوه بر خنده و خوشحالی مخاطب باعث بالا رفتن تعامل کاربر با شما شود. درواقع باید واکنش کاربر را برانگیزد
  • باید توجه مخاطب را به خود جلب کند
  • در ذهن مخاطب ماندگارشود. بطوری که تمایل داشته باشد آن محتوا را با بقیه هم به اشتراک بگذارد
  • باعث شود مخاطب شما را از خودش بداند و بیشتر بتواند به شما اعتماد کند
  • بی احترامی به کاربر و بی نزاکتی در آن به کار نرفته باشد

 

۵- کنجکاوی مخاطب را برانگیزید

توجه داشته باشید که مردم همیشه به دنبال راحتی هستند و همواره می‌کوشد راهی برای آسان تر کردن کار ها پیدا کند. به همین دلیل اگر محتوای شما به گونه ای باشد که راهکاری برای آسان تر کردن زندگی به آن ها پیشنهاد دهد، کمتر کسی می‌تواند نسبت به آن بی توجه باشد. این یکی از اصول طلایی بازاریابی محتوا می‌باشد.

پس ابتدا نیازسنجی کنید و سپس تلاش کنید راهی برای رفع این نیازها اراٰئه دهید. با این روش حتی اگر مخاطب تا الان این نیاز را احساس نکرده باشد هم با خواندن مطلب شما راجب آن کنجکاو میشود که شما میتوانید از فرصت برای فروش بیشتر محصولات جدید خود استفاده کنید.

یک محتوای جذاب که بدنبال رفع مشکل خاصی می‌باشد شانس بالایی برای موفقیت دارد. البته دنیای اینترنت بسیار بزرگ است و احتمالا قبل شما افراد بیشتری راجب همان موضوع مطالبی را منتشر کرده اند. درنتیجه اگر می‌خواهید از عرصه رقابت جا نمانید باید راهکارهای خلاقانه اراٰئه دهید. زیرا حرف ها و راه های تکراری هیچ جذابیتی برای مخاطب ندارد. یعنی باید محتوای شما به گونه ای باشد که مخاطب را کنجکاو کند. پس جلب کنجکاوی مخاطب را حتما جزو استراتژی های بازاریابی محتوا خود قرار دهید.

۶- محتوای خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

بازاریابی محتوا با شبکه های اجتماعی

با رعایت ۵ نکته بالا می‌توانید یک محتوای جذاب برای کاربران بنویسید. اما بازاریابی محتوا همین‌جا تمام نمی‌شود. حال نوبت این است که اطمینان حاصل کنید افراد بیشتری این محتوا را می‌بینند. انتشار محتوا در سیستم های وبلاگ نویسی یک راه عالی برای این کار است اما کافی نیست. امروزه مردم بیشتر وقت خود را در شبکه های اجتماعی می‌گذرانند. درنتیجه نباید از قدرت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، پینترست و … غافل شوید. زیرا انتشار محتوای شما در شبکه های اجتماعی میزان بازدید مطلب شما را چند برابر می‌کند. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید پیشنهاد میکنیم مقاله کامل ترین راهنمای بازاریابی در شبکه های اجتماعی  را مطالعه کنید.

اولین نکته برای بازاریابی محتوایی از طریق شبکه های اجتماعی انتخاب پلتفرم مناسب است. ابتدا راجب شخصیت جامعه هدف خود تحقیق کنید سپس پلتفرم مناسب بیزینس خود را انتخاب کنید. برای مثال اینستاگرام محبوب ترین شبکه ی اجتماعی در ایران است اما اگر قصد انتشار مطالب تخصصی و پیچیده دارید لینکدین میتواند نتیجه بهتری برای شما داشته باشد.

مسئله دیگری که میتواند در موفقیت شما در شبکه های اجتماعی تاثیر داشته باشد استفاده از هشتگ هاست. تحقیق جالبی نشان میداد که استفاده از هشتگ ها شانس دیده شدن پست های شما در اینستاگرام را تا ۱۶ درصد افزایش میدهید. پس هرگز قدرت هشتگ ها را دست کم نگیرید.

نکته : در استفاده از هشتگ ها زیاده روی نکنید. استفاده بیش از حد از هشتگ ها یکی از بزرگترین اشتباه های بازاریابی محتوا است که میتواند نتیجه عکس داشته باشد. زیرا این کار باعث میشود محتوای شما بعنوان محتوای اسپم شناخته شود. پس هشتگ های خود را به اندازه و هوشمندانه انتخاب کنید.

حتما بخوانید : راه های موفقیت در اینستاگرام

جمع بندی

بازاریابی محتوایی به معنی تولید،انتشار و تبلیغ محتوا در جهت منافع کسب و کار شماست. ما هم در این مقاله به آموزش بازاریابی محتوا پرداختیم. تولید محتوای اصولی اولین و مهمترین بخش بازاریابی محتوا است که موضوع اصلی مقاله ما نیز همین مورد بود. اگر قصد جذب مشتری با استفاده از بازاریابی محتوایی دارید، نکاتی هست که لازم است رعایت کنید. از تولید محتوای آموزشی گرفته تا ذکر منبع و شوخ طبعی و دیگر نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم.

امیدواریم که با رعایت این نکات بازاریابی محتوا بتوانید به گسترش کسب‌و‌کار خود کمک کنید. همچنین اگر راجب هرکدام از این مراحل سوالی داشتید میتوانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. متخصصان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهند داد.

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید