ریشه
راهنمای جامع بازاریابی شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها و شرکت ها 2020
بازاریابی شبکه های اجتماعی دیجیتال مارکتینگ مقالات

جامع ترین راهنمای بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها و شرکت ها 2020

جامع ترین راهنمای بازاریابی در شبکه های اجتماعی برای کسب و کار ها و شرکت ها 2020

طبق آمار سال 2019، حدود 40 درصد جمعیت جهان، یا به عبارتی 3.25 میلیارد نفر، در شبکه های اجتماعی فعال هستند. استفاده از این شبکه ‌ها برای بازاریابی در هر موسسه‌ای که محصولات یا خدماتی در سطح محلی، منطقه‌ای یا بین المللی عرضه میکند، بسیار حیاتی است.

شبکه‌های اجتماعی برخلاف بسترهای سنتی مانند تلویزیون یا رادیو، برای هر موضوعی یک راه حل واحد ارائه نمیکنند بلکه اساس کارشان مبتنی بر موضوع است. به تعداد هر استراتژی بازاریابی، شبکه اجتماعی وجود دارد. بنابراین لازمه انتخاب یک شبکه اجتماعی مناسب، داشتن درک عمیق از مخاطبین هدف است تا بتوانید بیشترین تاثیر را بوسیله پیام‌های ارسالیتان، بگذارید.

بازاریابی موفق درشبکه اجتماعی زمانی اتفاق می‌افتد که: سازمان‌ها اهداف مشخص داشته باشند، از خواسته‌های مخاطبین خود آگاه باشند، محتوای جالب و مرتبط  تولید کنند، شبکه اجتماعی مناسب با محصول و خدمات خود را انتخاب کنند، اجازه اشتراک‌گذاری در شبکه های اجتماعی را به تمامی کانال‌های خود بدهند و در نهایت، تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا تمامی کمپین‌هایشان حول محور مشتریان و مخاطبینشان بگردد.

بازاریابی شبکه اجتماعی چیست؟

بازاریابی شبکه اجتماعی به تبلیغ برند و محتوای شما در کانال های رسانه های اجتماعی می پردازد تا میزان معروفیت برند، بازدید و جذب مشتری بالقوه را افزایش دهد.

مزایای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی، برای صاحبان مشاغل، موقعیت‌های بیشماری در جهت ترویج محصول یا خدماتشان به ارمغان می‌آورد. به همان اندازه که شبکه‌های اجتماعی در زمینه برقرای ارتباط میان دوستان و آشنایان در سراسر جهان محبوبیت فراوان دارند، به همان اندازه ابزاری قدرتمند برای بازاریابان میباشند تا بوسیله آن بتوانند با مشتریان بالقوه خود، بستری برای گفتگوی دوجانبه ایجاد کنند.

امروزه، کاربران انتظار داشتن تعامل و ارتباط  با برند تجاری محبوب خود دارند. چنین موضوعی فرصت فوق العاده‌ای به بازاریابان میدهد تا بتوانند گستره فروش خود و میزان تقاضا را افزایش دهند.

بازاریابان از طریق بازاریابی در شبکه های اجتماعی میتوانند:

 • با مخاطبین خود تعامل کنند: تعامل و گفتگو یکی از بهترین روشها برای ایجاد اطمینان در مشتری بوده و بوسیله آن میتوان رابطه‌ای محکم و بادوام با مشتری ایجاد نمود.
 • ایجاد وفاداری به برند: تعامل با مشتری، منجر به ایجاد وفاداری به برند، در وی میشود. استفاده از اخبار جدید، اطلاعات و ویدیوهای جالب و سرگرم کننده، باعث میشود تا مخاطب، برند مورد نظر خود را بهتر بشناسد.
 • ادغام و یکپارچگی با دیگر کانال ها: از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی با کانال های دیگر به خوبی ادغام میشوند، بازاریابان قادر خواهند بود تا کمپین های خود را به بهترین نحو ممکن بهبود ببخشند.
 • نظارت بر پیام: در صورت بروز شرایط بحرانی، بازاریابان میتوانند از دفتر کار خود، اخبار جدید یا بیانیه‌ای منتشر کرده و مانع از ایجاد سوتفاهمات بر سر هر موضوعی شوند.
 • ترغیب بیشتر کاربران: بازاریابان میتوانند در بین کاربران عمومی، آگاهی ایجاد کنند و آنها را به سمت خود سوق دهند. ممکن است از میان این کاربران، مشتری جدیدی مجذوب گردد.

بازاریابی در شبکه های اجتماعی: ارگانیک یا غیرارگانیک (پولی)؟

بازاریابی در شبکه های اجتماعی بر 2 نوع است: ارگانیک و غیرارگانیک (پولی). تفاوت بین این دو نوع، در میزان بودجه اختصاص شده برای بازاریابی است.

بازاریابی ارگانیک در شبکه های اجتماعی :

در این روش کاربران از امکانات رایگان شبکه اجتماعی برای بازاریابی استفاده میکنند. مواردی همچون اشتراک گذاری پست در فیسبوک یا مکالمه دوجانبه با کاربران در توییتر یا ینستاگرام. این روش، متد مناسبی برای مشاغل مستقل و غیروابسته است که قصد ندارند تمام بودجه بازاریابی خود را در این زمینه صرف کنند.

 • در چنین شرایطی، صاحبان مشاغل میتوانند گروهی از مخاطبین خود را در اکانت های خود جمع کرد و سپس آنها را برای تعاملات بیشتر به وبسایت خود هدایت کنند.

بازاریابی غیرارگانیک (پولی) در شبکه های اجتماعی :

در این روش، برای نمایش محتوای تبلیغاتی به صورت عکس، فیلم یا تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، باید هزینه نمود. در این روش شما میتوانید آگهی های خود را تنها به گروهی از کاربران نمایش دهید و یا حتی کاربران را براساس موقعیت مکانی، عادات خرید  یا علایق شخصی انتخاب کنید.

 • در روش غیر ارگانیک، احتمال زیادی وجود دارد، محتوای تبلیغاتی شما به کاربرانی که به محصولات شما علاقه‌مند هستند، نمایش داده شود.

انواع کمپین‌های بازاریابی در شبکه های اجتماعی

بازاریابان هنگام برنامه‌ریزی در مورد کمپین های خود در شبکه های اجتماعی، گزینه های متعددی پیش روی خود دارند. آنها باید شبکه اجتماعی خود را بر اساس نتیجه مورد انتظار خود، انتخاب کنند. بهترین کمپین‌ها، آنهایی هستند که از کمپین‌های دیگر در شبکه‌های اجتماعی دیگر پشتیبانی و حمایت میکنند. در نتیجه ارتباط مشتری با بازاریاب در طول زمان از بین نمیرود.

 انواع کمپین های اصلی که دارای بهترین عملکرد هستند:

کمپین آینده نگر در بازاریابی شبکه های اجتماعی ( Prospecting Campaign):

آینده نگری تماما به معنای “دستیابی به مشتریان جدید، که در گذشته هیچ تعاملی با محصول یا خدمات شما نداشته‌اند” است. این کمپین‌ها، مبتنی بر تولید بیشتر محتوایاتی هستند که باعث میشود کاربران توقف نموده و اطلاعات بیشتری در مورد آن محتوا کسب کنند. نتیجه مورد نظر در این مرحله، فروش نیست بلکه جذب کاربران جدید است.

در اینجا نکاتی برای بهبود عملکرد کمپین آینده نگر شما آورده‌ایم:

 • برای شناسایی مخاطبین جدید، تحقیق نمایید: فهرستی از واژگان کلیدی درست کنید و برای جذب مخاطبین جدید، آن ها را به صورت هشتگ در پست هایتان بکار ببرید. در میان صفحات جستجو کرده، فهرستی از مخاطبین بالقوه ایجاد نموده و نحوه رفتارشان در شبکه اجتماعی را زیر نظر بگیرید. سپس میتوانید بهترین روش برای نزدیک شدن به آنان را انتخاب کنید.
 • مرتبط باشید: به مخاطبین جدید، با سرعت زیاد نزدیک نشوید. محتوا تولید کنید. با پست و ویدیوهای مرتبط، آنان را به سمت خود جذب کنید. گفتگویی آغاز نمایید که برایشان خوش‌آیند و لذت‌بخش باشد.
 • به مخاطبین جدید علاقه نشان دهید و خوش برخورد باشید: پست های ارسالی مخاطبانتان و همچنین نحوه برخوردشان با محتوایی که برایشان جالب و مفید است زیر نظر بگیرید. بدین ترتیب، شما خود را به عنوان یک “چاره” معرفی میکنید نه به عنوان کسی که تنها به دنبال فروختن سریع محصولاتش است.
 •  ثبات و انسجام داشته باشید: پایه و اساس گفتگوی خود را ثابت و منسجم بنا کنید. اساس گفتگوهای خود را اصیل و صادقانه بنا کنید و همیشه حواستان باشد، هدف از گفتگو، ایجاد ارزش است نه یک صحبت معمولی که موجب هدر دادن وقتشان شود.
 • پاسخگو باشید: زمانی که ارتباطتان را با مشتری برقرار کردید، آن را رها نکنید. ممکن است آنها از شما سوالاتی داشته باشند یا در زیر پست های ارسالی شما با آنها، نظر داده باشند. حواستان باشد وقتی با شما صحبت میکنند، به موقع پاسخگوی آنان باشید.. این کار باعث میشود تا آنها از شنیده شدن صدایشان، احساس رضایت کنند.

کمپین هدف‌گذاری مجدد در بازاریابی شبکه های اجتماعی

در این مرحله، یک کمپین “آینده نگر” میتواند تبدیل به کمپینی جهت هدف‌گذاری مجدد کاربرانی که از قبل با شما تعامل داشته اند اما اقدامی در جهت خرید نکرده‌اند، شود. هدف‌گذاری مجدد به معنای این است که شما کاربران علاقه‌مند به محصول و خدمات خود را شناسایی نموده، به روش نامحسوس و ملایمی به آنان نزدیک شده و تعاملاتتان را با آنان عمیق تر نمایید.

به طور کلی، کاربرانی که قصد هدف‌گذاریشان را دارید باید دارای شرایط زیر باشند:

 • در گذشته از وبسایت شما بازدید کرده باشند.
 • بر روی لینک مطالب یا پست های شما کلیک کرده باشند.
 • در صفحات شبکه اجتماعی شما گفتگویی آغاز، یا به پیام شما پاسخ داده باشند.
 • در وبسایت شما محصولی به سبد خرید خود اضافه کرده باشند اما هیچگاه آن را نهایی نکرده باشند.
 • طرفدار پر و پا قرص صفحه شما در شبکه های اجتماعی باشند.
 • ایمیل های بازاریابی شما را سابسکرایب (اخذ اشتراک) کرده باشند.

نکاتی جهت طراحی وبسایت به قصد هدف‌گذاری مجدد:

 • یک کد کوتاه یا اصطلاحا “پیکسل” بر روی وبسایت خود قرار دهید.
 • این کد با هر بازدید، یک کوکی در مرورگر آنها قرار میدهد.
 • حال، زمانی که بازدیدکنندگان شما در حال مرور اینترنت هستند، تبلیغات شما را مشاهده خواهند کرد.
 • سپس به وبسایت شما هدایت خواهند شد.
کمپین تبدیل در بازاریابی شبکه های اجتماعی

هدف از “کمپین تبدیل” ، تبدیل کردن مخاطبان، به مشتریان آماده خرید، و یا ترغیب نمودن آنها برای انجام اقدامات دیگری است. اقداماتی همچون:

 • دانلود کردن یک مقاله، ارائه، یا مورد مطالعاتی.
 • پیوستن به فهرست مخاطبین ایمیلی.
 • تکمیل یک نظرسنجی یا فرم بخصوص.
 • وارد گفتگوی آنلاین شدن با بخش پشتیبانی مشتریان.

این “تبدیل ها” به خاطر اطلاعات ارزشمندی که کاربران در اختیار شما قرار میدهند، بسیار با ارزش هستند.

 اطلاعاتی همچون: آدرس ایمیل و غیره. اینچنین اطلاعات، به شما کمک میکند تا هدفگذاری مجدد اینترنتی خود را بهینه‌تر کنید. این دست اطلاعات باعث میشود تا با استفاده از گفتگوهای هدفمند، اطمینان مخاطبان را جلب کرده، با محصول و خدمات خود آشنا نموده و در نهایت آن ها را به خرید کردن ترغیب نمایید.

ایجاد استراتژی بازاریابی در شبکه اجتماعی

پیش از آنکه بخواهید وارد مبحث تعامل با مخاطبین جدید شوید، لازم است تا استراتژی خود را بنا کنید. صرف وقت برای درک بهتر از مخاطبین و موارد مورد علاقه‌شان، یکی از مراحل ساخت استراتژی است. با استفاده از استراتژی، شما میتوانید:

 • تصمیم بگیرید بهترین نوع محتوا برای شما چیست؟ ویدیو؟ تصاویر گرافیکی؟ متن یا عکس؟
 • لحن، سبک و حتی تعداد دفعات تکرار محتوایتان برای مخاطب را تعیین کنید.
 • متوجه شوید چه موضوعات و عناوینی توجه مخاطب را به خود جلب میکند. ممکن است شما بدانید مخاطب شما محتوای ویدیویی را میپسندد اما ندانید چه نوع ویدیویی او را ترغیب به تعامل میکند.
 • درک بهتری از چگونگی برداشت مخاطب از محتوا داشته باشید. آیا او آمار و ارقام مفصل میپسندد یا اطلاعات خلاصه و اجمالی؟ شما میتوانید با بررسی اطلاعات آماری، بر روی محتوایی که بهترین نتیجه را میدهد، تمرکز کنید.
پس از آنکه یک شخصیت برای مخاطبان خود تعریف کردید، وقت خود را صرف تعیین انتظارات مدنظرتان از آنها کنید. سوالاتی که میتوانید از خود بپرسید:
 • هدف نهایی شما، از حضور آنان در کمپین شما چیست؟
 • “تبدیل” آنها از کاربر عادی به مشتری در کمپین شما چه معنایی دارد؟ آیا قصد شما، آگاهی آنها از برند و محصولاتتان است؟ آیا قصد شما فروش محصول است؟ یا اینکه میخواهید برای برند خود طرفداران بیشتری جذب کنید تا از آن دفاع کنند؟
 • قرار است نحوه ادامه تعامل شما با دنبال کنندگانتان (فالوورهایتان) در کمپین چگونه باشد؟ چه زمانی قرار است ارتباط شما با آنان قطع شود؟

انتخاب شبکه اجتماعی مناسب

قدم بعدی برای بازاریاب، انتخاب شبکه اجتماعی مناسب با اهدافش، در خصوص مخاطبانشان است.

قدم اول، ایجاد یک حساب کاربری است اما از آنجایی که اکثر شبکه های اجتماعی پیشرو، مثل فیسبوک ، لینکدین، توئیتر و اینستاگرام هم برای کاربران شخصی و هم برای کاربران تجاری طراحی شده‌اند، باید تصمیم بگیرید کدام گزینه برای شما مناسب است.

مزایای داشتن یک حساب تجاری (بیزینس پروفایل) به شرح ذیل است:

 روشی عالی برای پیدا کردن مشتریان جدید، شرکای جدید و ارتباطات جدید است. مخاطبان شما هدفگذاری شده و در برابر تبلیغات بسیار پذیرا هستند.

حساب کاربری تجاری، به شما اجازه دسترسی به ابزار تحلیلی میدهد. ابزار تحلیلی باعث بهبود نحوه پیامرسانی شما به مخاطبان هدف میشود. با استفاده از ابزار تحلیلی حساب تجاری خود، شما میتوانید:

 • به آمار و نمودارهای مفیدی دسترسی داشته باشید. مواردی همچون نحوه رفتار خریدار.
 • با استفاده از این اطلاعات، میتوانید محتوای خود را به صورتی بهبود ببخشید که محتوای مناسب، در زمان مناسب، به دست مخاطب مناسب برسد.
 • گزارش های مربوط به آگهی‌ها، رویدادها و موارد مربوطه جانبی که همگی با هم منجر به بهبود استراتژی هدفگذاری میشوند را مطالعه کنید.
 • یک مجرای چند کاناله (منظور استفاده همزمان از چندین شبکه اجتماعی است) ایجاد کنید تا بتوانید “نرخ های تبدیل” خود را با هم مقایسه نمایید.
 • میزان بازگشت سرمایه‌‌ مصرف شده در امور بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را تحت نظر داشته باشید.

داشتن حساب تجاری اندک معایبی نیز دارد:

مدیریت یک حساب تجاری، زمان زیادی میطلبد. همچنین، صفحه تجاری شما به طور خودکار مشمول سیاست های تبلیغاتی شبکه اجتماعی منتخب میشود. این بدان معناست که ممکن است آگهی های شما، مورد تایید قرار نگیرند.

با این تفاسیر، مناسب ترین شبکه اجتماعی برای کمپین بازاریابی شما چیست؟ گزینه های پیش روی شما شامل این موارد میشوند:

فیسبوک (Facebook):

فیسبوک را میتوان برترین بستر در میان شبکه های اجتماعی دانست زیرا از نظر بازدید، پس از گوگل و یوتیوب رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. صاحبان مشاغل میتوانند تا 2 میلیارد نفر در فیسبوک، به طور ماهانه بازاریابی کنند.

فیسبوک به صاحبان مشاغل این قابلیت را میدهد تا بوسیله ابزار تحلیلی فیسبوک، گزارشات مربوط به نحوه عملکرد هر آگهی را مورد تحلیل قرار دهند. میتوان با استفاده از شاخص نرخ مشاهده (Reach) ، زمینه رقابت برابرتری برای مشاغل مستقل که میخواهند با شرکت‌های بزرگتر با بودجه های بیشتر رقابت کنند، فراهم نمود.

ابزارهایی که فیسبوک در اختیار بازاریاب قرار میدهد:

فیسبوک گروپز یا گروه های فیسبوک (Facebook Groups): 

با استفاده از این ابزار، میتوانید زمینه تخصص شرکت خود را در قالب یک عنوان بیان کنید تا شما را با افرادی که ذهنیت مشابه با شما دارند، در یک گروه قرار دهد. در نتیجه شما میتوانید ایده های خود را با هم به اشتراک بگذارید. در اینجا، شما میتوانید در مورد علایق خود به گفتگو بپردازید. هر چه این گروه بزرگتر باشد، ترویج (Promotion) بیشتری نصیب گروه شده و به افراد بیشتری معرفی میشود. نتیجه این عمل، افزایش بازدید است.

فیسبوک اینسایتز:

اطلاعات جمع‌آوری شده در بخش فیسبوک اینسایتز، به شما کمک میکند نحوه پاسخگویی و واکنش مخاطبان به بازاریابی خود را مورد بررسی قرار دهید. اما تحلیل این اطلاعات ممکن است دشوار باشد. اطلاعات این بخش شامل: لایک ها و لایک کنندگان، لایک های جدید در مقابل آنلایک ها (متضاد لایک)، و آمار بازدیدهای ویدیو هستند. همچنین یک فایل “اطلاعات پست” نیز وجود داشته و به شما اطلاعاتی در مورد میزان بازدید و میزان تعامل کاربران با هر کدام از پست های منتشر شده در فیسبوک میدهد.

فیسبوک آنالیتیکز- ابزار تحلیل فیسبوک (Facebook Analytics):

 داشبورد ابزار تحلیل فیسبوک شما را قادر میسازد به اطلاعات مربوط به کسب و کار و همچنین اطلاعات مربوط به مخاطبینتان دسترسی داشته باشید. اطلاعاتی نظیر: نحوه رفتار و خرید های قبلی مشتریان، ساعات آنلاین بودن مخاطبین، علایق آنان و بسیاری موارد دیگر…

گزارش‌ها بخشی ضروری از هر تحلیل هستند. بنابراین، از قابلیت های گزارش دهی فیسبوک شگفت زده نشوید. از طریق داشبورد تحلیل فیسبوک، شما میتوانید در مورد هر رویدادی گزارش دریافت کنید. همچنین به شما اجازه میدهد یک مجرای چند کاناله ایجاد نموده و بهترین نرخ تبدیل را مورد بررسی قرار دهید.

فیسبوک ویدیو (Facebook Video ):

فیسبوک ویدیو به شما این امکان را میدهد تا با مخاطبان جدید خود ارتباط صمیمانه تری داشته باشید. فیسبوک با استفاده از تعاملات شخصی در بخش نظرات، در هر دو بخش ویدیوهای ضبط شده و ویدیوهای زنده، چنین صمیمیتی  ایجاد میکند. ویدیوی زنده، یکی دیگر از قابلیت‌های این شبکه اجتماعی بوده و میتوان آن را با تبلیغات خود فیسبوک ترکیب نمود.

تبلیغات فیسبوک- فیسبوک ادز (Facebook Ads):

 فیسبوک به صاحبان مشاغل با هر اندازه‌ای، این قابلیت را میدهد تا محصولات خود را برای مخاطبان محلی و بین المللی ترویج (Promote) کنند. شما چه یک بازاریاب تازه کار باشید یا یک بازاریاب مجرب، باز هم میتوانید کمپین تبلیغاتی خود در فیسبوک را بسازید و توسط آن: مخاطب جذب کنید، ترافیک وبسایت خودتان را بالا ببرید، فروش خود را افزایش دهید و برند خودتان را به همه بشناسانید. این تبلیغات شامل ویدیو، پیشنهادات ویژه و تبلیغات کاروسلی میشود.

اینستاگرام (Instagram):

اینستاگرام به کاربران خود اجازه میدهد تا عکس و فیلم های خود را به اشتراک بگذارند. این شبکه اجتماعی در طی زمان، به قدری گسترده شد که بتواند به یاری صاحبان مشاغل بیاید تا آنان هم بتوانند محصولات خود را برای جهان بازاریابی کنند. در ژوئن سال 2018، این شبکه اجتماعی به عدد 1 میلیارد کاربر فعال در ماه رسید. این عدد در سپتامبر 2017، چیزی در حدود 800 میلیون نفر بود.

هر ساله، اینستاگرام با استفاده از قابلیت‌های بیشمار و ابزار تحلیلی خود، بازاریابی برای صاحبین مشاغل را آسان تر میکند. افراد میتوانند با استفاده از این امکانات، حساب تجاری بسازند، فالوور جذب کنند، با مخاطبانشان تعامل کنند، اطلاعات خود در رابطه با مشتریان را گسترش دهند و در نهایت، محصولات خود را با سرعت و بازدهی بالا به فروش برسانند.

ابزارهایی که اینستاگرام در اختیار بازاریاب قرار میدهد:

اینستاگرام اینسایتز (Instagram Insights):

اینستاگرام اینسایتز ابزار تحلیلی اینستاگرام است و به شما این امکان را میدهد تا جزییات مربوط به بازدیدهای صورت گرفته از پست های منتشر شده را مشاهده کنید. همچنین با استفاده از این ابزار شما میتوانید میزان کلیک هایی که از طریق حساب کاربریتان روی وبسایت شما شده است، را مورد بررسی قرار دهید. ابزار تحلیلی اینستاگرام به حساب تجاری شما متصل گردیده و با استفاده از آن میتوانید تلاش های خود در زمینه بازاریابی را ارزیابی کنید، از دنبال کنندگانتان (فالوورها) بیشتر بدانید، از ساعات آنلاین بودن مخاطبان مطلع شوید و همچنین، بفهمید بهترین و بدترین پست هایتان کدام‌ها بوده‌اند.

اینستاگرام لید ادز(Instagram Lead Ads ):

اینستاگرام لید ادز نقش ابزار تبلیغات را ایفا نموده و بوسیله آن میتوان بدون آنکه مشتریان بالقوه خود را از خود برانیم، اطلاعات تماس با ارزشی از آنها جمع آوری کنیم. همچنین، میتوان این اطلاعات را با فیسبوک یکپارچه نمود تا در صفحه فیسبوک نیز به نمایش دربیایند.

استوری های اینستاگرام (Instagram Stories):

استوری ها در بالای صفحه کاربری نمایش داده شده و برای 24 ساغت قابل تماشا هستند. نمایش تبلیغات در استوری های اینستاگرام، روشی عالی برای معرفی برند، آگاهی دادن از محصول و اعلام تخفیف با استفاده از محتویات ساده است.

ویدیوی اینستاگرام (Instagram Video):

پخش ویدیوی زنده در قسمت استوری اینستاگرام یک روش عالی برای جذب فالوور، ایجاد هیجان در مخاطب و اطلاع رسانی است. لایو اینستاگرام (ویدیوی زنده در اینستاگرام) یک قابلیت از سوی این شبکه اجتماعی بوده و ویدیوی شما را برای 24 ساعت در بالای صفحه کاربران قرار میدهد تا تماشا کنند. بنابراین میتوان آن را مطمئن ترین روش برای دیده شدن در یک بازه زمانی کوتاه دانست. شما میتوانید با استفاده از این قابلیت، از محصولات جدید خود رونمایی کنید، مسابقه یا قرعه کشی برگزار کنید، و یا به سوالاتی که قبلا از شما پرسیده‌اند، به صورت زنده پاسخ دهید. تمامی این امکانات به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید ایمیل مخاطبان را دریافت نموده و به نوعی برایشان ایجاد هیجان کنید تا همچنان شما را دنبال کنند.

توییتر (Twitter):

توییتر در سال 2006 شروع به فعالیت کرد و امروزه بیش از 231 میلیون کاربر فعال در ماه دارد. پست یا توییت هایی که میتوانید در توییتر منتشر کنید، باید حداکثر 280 کاراکتر یا حروف داشته باشند. توییتر به مشاغل این قابلیت را میدهد تا بتوانند با کاربران وارد گفتگو شوند، آنان را از محصولات خود آگاه کنند و در گفتگوهای جمعی شرکت نمایند.

ابزارهایی که توییتر در اختیار بازاریاب قرار میدهد:

توییت ها (Tweets): توییت ها میتوانند ترکیبی از محتوای سرگرم کننده، آموزشی یا ترویجی باشند. نکته مهم، منظم بودن انتشار توییت ها است تا همیشه در بالای صفحه مخاطبان به نمایش دربیاید. بازاریابان میتوانند با استفاده از توییت، فالوورهای خود را به پیشنهادات ویژه، پیش نمایش ها، دانلود کردن یا بازدید از وبسایت خود هدایت کنند.

چت توییتر (Twitter Chats): چت های توییتر گفتگوهای جمعی هستند و موضوع بحثشان در مورد یک هشتگ بخصوص است. چت های توییتر بنا به موضوع صحبتشان، میتوانند به صورت موقت (یکبار) یا مداوم باشند. در هر دو حالت، موقعیت خوبی برای تعامل وجود دارد که بوسیله آن میتوان بطور صمیمانه و مستقیم با فالوورها گفتگو کرد.

هشتگ های توییتر(Twitter Hashtags):

با ایجاد هشتگ های منحصر به فرد، شرکت‌ها میتوانند با استفاده از یک موضوع خاص، فالوورهای جدید جذب کنند. این کار باعث بهتر دیده شدن میشود. هشتگ‌ها روشی عالی برای ترویج کمپین ها بوده و توسط آنها میتوان با مشتریان بالقوه ارتباط برقرار نمود.

منشن کردن کاربران ابزاری مفید برای کمپین های آینده نگر است و میتوان با استفاده از توییت کردن، کاربران مورد نظر خود را منشن (مورد خطاب) نمود و با آنها به گفتگو پرداخت. با مورد خطاب قرار دادن نام کاربری مخاطبان در توییتر، (با گذاشتن علامت @ صورت میگیرد) کاربران متوجه خواهند شد که به گفتگو دعوت شده‌اند.

لیست (یا گروه) های توییتر:

 با استفاده از این فهرست، بازاریاب میتواند برای گروه خاصی از کاربران مورد هدف، محتوا تولید کند. این کار باعث میشود ساختن محتوای مناسب برای این گروه از کاربران، آسان تر شده و در نتیجه، رابطه مستقیم تری با فالوورها داشته باشید.

پریسکوپ:

 پریسکوپ سرویس ویدیو زنده برای توییتر است و بوسیله آن میتوان از گوشی تلفن، ویدیوی زنده پخش نمود. صاحبان مشاغل میتوانند با استفاده از این سرویس، به سرعت به کاربران متصل گردیده و به اموری همچون پرسش و پاسخ و غیره بپردازند. همانند شبکه اجتماعی اسنپ چت، ویدیوها بعد از مدت زمان معینی پاک میشوند.

یوتیوب (YouTube):

یوتیوب یک شبکه اجتماعی مبتنی بر ویدیو است که در سال 2005 فعالیت خود را آغاز نمود و امروزه محبوب ترین سرویس اشتراک ویدیو در جهان محسوب میگردد. گوگل، این شبکه اجتماعی را در سال 2016 تحت مالکیت خود درآورد. یوتیوب به تنهایی 11 درصد ترافیک جهانی اینترنت را به خود اختصاص داده و در رتبه دوم، بعد از Netflix (سرویس آنلاین پخش فیلم و سریال) قرار دارد. در حال حاضر، یوتیوب بیش از 1 میلیارد کاربر داشته و بیش از نیمی از بازدیدهای آن، توسط گوشی های موبایل صورت میگیرد.

سلطه و قدرت یوتیوب به معنای فرصتی عالی برای مشاغل است تا بتوانند بوسیله آن، با استفاده از ویدیوهای تعاملی، برند خود را به همگان نمایش داده و فالوورهای بیشتری برای خود جذب کنند.

امکانات یوتیوب برای کاربران خود:

 • کانال اختصاصی برای کاربران تا بتوانند با استفاده از آن، استراتژی بازاریابی خود را توسعه داده و اجرایی کنند.
 • روشی تا کاربران بتوانند محتوای ویدیویی خود را، در کنار کانال خود، در کانال کاربران دیگر نیز نمایش دهند.

ابزار آنالیز گوگل (Google Analytics) با یوتیوب کاملا هماهنگ است و میتوان با استفاده از آن، نرخ تبدیل را مورد ارزیابی قرار داد. به بیانی دیگر، میتوان مسیری که کاربران قبل از رسیدن به وبسایت شما، طی کرده‌اند را تحت نظارت درآورد.

 در کنار ابزار آنالیز گوگل (Google Analytics)، دو روش دیگر برای سنجش عملکردتان در یوتیوب وجود دارد:

 • ارزیابی نحوه تماشای ویدیو:

 این اطلاعات تحلیلی قدرتمند، به شما این امکان را میدهد تا نحوه اثرگذاری ویدیوهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید. شما میتوانید از طریق Creator Studio (بستری که ویدیوهایتان را در آن ایجاد و ویرایش میکنید) به این اطلاعات دسترسی داشته باشید. با رفتن به بخش Watch Time میتوانید این اطلاعات را مشاهده کنید.

 • ارزیابی میزان تعامل با مخاطبین:

 این روش، مستقیم ترین روش برای سنجش نحوه عملکرد ویدیوها است. در این روش، تعداد مشترکین (سابسکرایب کنندگان)، لایک‌ها و دیسلایک‌ها، تعداد دفعاتی که ویدیوی شما توسط دیگران به استراک گذاشته شده است و تعداد نظرات ارسالی توسط مخاطبان، شمارده میشوند.

یوتیوب یک بستر قدرتمند در زمینه ایجاد مخاطب جدید نیز هست. در این بستر، شما چندین ابزار برای جذب مخاطب جدید در اختیار دارید و با استفاده از آن میتوانید بفهمید چه کسی در حال تماشای محتوای شماست. حتی میتوانید بفهمید چه کسانی به محصولات شرکت شما علاقه مند هستند.

به عنوان مثال، میتوانید به ویدیوهای خود “کارت های یوتیوب” اضافه کنید. کارت های یوتیوب کادر های کلیک کردنی در ویدیوهای شما هستند. به عنوان مثال، کاربر با کلیک کردن بر روی آنها به صفحه ثبت نام وبسایت شما هدایت میشود. کارت ها این امکان را به شما میدهند تا اجزای بصری بیشتری به محتوای خود اضافه کنید و تعاملات بیشتری با بازدیدکنندگان فراهم نمایید. نتیجه چنین امری، جذب مخاطبان بیشتر است. میتوانید کارت های یوتیوب را در هر نقطه ای از محتوای خود قرار دهید (اول، وسط یا آخر ویدیوهایتان). همچنین این کارت ها میتوانند حاوی محتوای قابل دانلود یا لینک های خارجی (مثلا وبسایت خودتان) باشند.

لینکدین (LinkedIn):

لینکدین یک شبکه اجتماعی تخصصی برای توسعه و ایجاد شبکه کاری است و فعالیت خودش را در سال 2003 آغاز نمود. اگرچه این شبکه اجتماعی در وهله نخست، برای اشخاص با تخصص های گوناگون است، اما صاحبان مشاغل نیز میتوانند برای خود حساب کاربری ساخته، محتوا به اشتراک گذاشته، محصولات و خدمات جدید خود را معرفی کرده و در نهایت با مخاطبین بالقوه خود ارتباط برقرار کنند. همچنین میتوان با استفاده از قابلیت پیامرسانی، گفتگوی دو طرفه با کاربران آغاز نمود.

لینکدین ابزاری موثر برای مشاغل است تا با استفاده از آن بتوانند با یکدیگر همکاری کنند، روش های سودمند به هم معرفی کنند و نکاتی در مورد بازاریابی هدفمند به یکدیگر آموزش دهند. مشاغل غیر وابسته میتوانند در گروه های مختلف عضو شده و شبکه خود را گسترش دهند و مدیران مشاغل و شرکت های بزرگ نیز میتوانند خودشان را به عنوان صاحب نظر عرصه صنعتی خود معرفی کنند.

لینکدین در زمینه جذب مخاطبین جدید برای کمپین های آینده نگر (یا پیشرو) بسیار سودمند واقع شده است.

 • هدایتگر فروش:

 هدایتگر فروش به بازاریاب در زمینه جذب مخاطب جدید، توسعه کسب و کار و آگاهی دادن از برند، کمک شایانی میکند. راه اندازی آن در حدود یک ساعت زمان برده و پس از آن، برای جستجوهای شما، مناسب ترین گزینه ها را فراهم میکند. هر چه بیشتر از هدایتگر فروش استفاده کنید، نتایج مرتبط با شما بهتر و سریع تر برایتان به نمایش درمی‌آید.

 • لینکدین الویت (LinkedIn Elevate):

 این بستر به شرکت ها این امکان را میدهد تا میزان “تاثیر گذاری کارمندان” خود در “کمپین های ایجاد مشتری وفادار” را مورد سنجش و بررسی قرار دهند.

اسنپ چت (Snapchat):

اسنپ‌چت یا همان “اسنپ”، در سال 2011 شروع به فعالیت کرد و امروزه چیزی حدود 190 میلیون کاربر فعال در روز دارد. این شبکه اجتماعی به کاربران خود این امکان را میدهد تا پیام‌ها، تصاویر یا ویدیویی ها را ارسال کنند که بعد از چند ثانیه پاک میشوند. بازاریاب میتواند از اسنپ چت به روش های مختلفی استفاده کند:

 • بخش “My Story”  اسنپ چت، تمامی پست ها یا اسنپ های منتشر شده شما، در 24 ساعت گذشته را جمع آوری کرده و به شما این امکان را میدهد تا در مورد رویداد جدیدی که قصد برگزاری‌اش را دارید، یک داستان منسجم روایت کنید.
 • فیلترهای جغرافی، به شرکت ها در زمینه رویدادهایی که قرار است برگزار کنند کمک نموده و کاربران موجود در محدوده مورد نظر، میتوانند با شرکت تعامل کنند.
 • بازدیدهای ویدیوی عمودی (Vertical Video Views) (به آنها 3V نیزمیگویند)، تبلیغاتی هستند که در محتوایات غیررایگان به نمایش درآمده و به صاحبان مشاغل امکان این را میدهند تا محصول و برند خود را به طور تمام صفحه (فول اسکرین) تبلیغ نمایند.

پینترست (Pinterest):

پینترست یک آلبوم عکس و فیلم دیجیتالی است که در سال 2010 فعالیت خودش را آغاز نمود. در حال حاضر، این شبکه اجتماعی 250 میلیون کاربر فعال در ماه دارد. مشاغل میتوانند محتوای بصری خود، از ویدیو و اینفوگرافیک گرفته تا تصاویر، را در آن به اشتراک بگذارند. بازاریاب میتواند از پینترست به روش های مختلفی استفاده کند:

 • از صفحه پینترست خود به عنوان “صفحه ورود” به کمپین های ایمیلی خود استفاده کند.
 • از گزینه Promoted Pins میتوان در راستای هدفگیری کاربران بر اساس گذرواژگان، علایق کاربران، موقعیت جغرافیشان، زبانشان، وسیله اتصال آنها به پینترست، یا جنسیتشان استفاده نمود.
 • میتوان از Buyable Pins (پین های خریدنی) استفاده نمود تا کاربران بتوانند بطور مستقیم از طریق برنامه پینترست، محصولات را بخرند.
 • از آنجایی که پینترست قابلیت جستجو در محتوا یا محصولات را دارد، میتوان آگاهی دیگران را نسبت به برند و محصولات بالا برد.
 • میتوان برای معرفی محصولات، محتوا را هزمان ترکیبی از سرگرم کننده و اطلاعاتی  ساخت.

شبکه های اجتماعی دیگر که نسبت به موارد مذکور امکانات کمتری دارند:

ردیت (Reddit): این وبسایت مبتنی بر انجمن (فروم) بوده، و به بازاریاب این قابلیت را میدهد تا در فروم‌های “از من هرچیز میخواهید بپرسید”، سوالات کاربران را پاسخ دهد. همچنین میتوان از کاربران حاضر در “سابردیت”ها و فروم های مختلف، به قصد هدفگذاری استفاده کرد.

کورا (Quora): شبکه اجتماعی مبتنی بر “پرسش و پاسخ” است.
کورا را میتوان یک ابزار تبلیغاتی دانست که بازاریاب میتواند به وسیله آن، کاربران را بر اساس موقعیت مکانی و موضوع سوالشان، هدفگذاری نمود.

الگوریتم شبکه های اجتماعی:

الگوریتم شبکه اجتماعی به معنای نحوه فیلتربندی، رتبه دهی و سازماندهی محتوا در شبکه اجتماعی مورد نظر است. هیچ استاندارد واحدی برای همه شبکه های اجتماعی وجود ندارد و الگوریتم های آنان به صورت دوره‌ای تغییر میکنند. بنابراین بازاریاب برای اینکه بتواند بیشترین بهره را از شبکه های اجتماعی ببرد، باید استراتژی هایی را بلد باشد. به عنوان مثال:

الگوریتم اینستاگرام از 3 عنصر اصلی تشکیل شده است:

 • میزان علاقه: به میزان علاقه کاربران به یک پست بخصوص گویند. میزان علاقه را میتوان براساس سابقه جستجوهایشان و تعاملات قبلیشان، اندازه گیری نمود.
 • تازگی و تاخر: پست هایی که در طی چند ساعت اخیر منتشر شده اند، به احتمال زیاد بیشتر از پست های قدیمی مورد بازدید قرار خواهند گرفت.
 • میزان روابط: پست هایی که بیشترین میزان تعاملات را با کاربران دیگر داشته اند، بازدیدهای بیشتری نصیب خود میکنند.

شاخص کم اهمیت تر دیگر ، تعداد کاربران دنبال کننده شما هستند.

فیسبوک، الگوریتم خود را طوری طراحی نموده تا محتوایی که بیشترین تعداد گفتگو را به خود اختصاص داده، از بقیه پست ها شاخص تر باشد.

این شاخص ممکن است شامل موارد ذیل شود:

 • محتوای حاوی بیشترین نظر (کامنت)، اشتراک گذاری (شیر) یا لایک.
 • ویدیوی زنده‌ای که نسبت به محتوایات دیگر، نرخ تعامل بیشتری داشته است.
 • محتوای کاربران تعاملگر با کاربران دیگر در فیسبوک.

الگوریتم توییتر بر اساس شاخص های ذیل است:

 • تازگی و تاخر: پست ها و مطالب جدیدتر، برابر با احتمال بیشتر دیده شدن است.
 • اعتبار کاربر: حساب های کاربری دارای اعتبار بیشتر، نسبت به دیگر حساب های کاربری ، بیشتر در معرض دیده شدن قرار میگیرند.
 • محتوای محلی: پست ها و مطالبی که تنها برای مشاهده در توییتر بوده و کاربر را به وبسایت های خارجی ارجاع نداده‌اند، ترویج بیشتری نصیبشان میگردد.
 • میزان تعامل: هر چه کاربران با یک حساب کاربری تعاملات بیشتری داشته باشند، پست های آن حساب کاربری، بیشتر برایشان نمایش داده خواهد شد.
الگوریتم لینکدین بر اساس شاخص های ذیل است:
 • مرتبط بودن: محتوایی که کلیدواژگان یکسانی با توضیحات موجود در حساب کاربری دارند، کاربر آن دسته محتوا را بیشتر میبیند.
 • منابع معتبر: محتوایی که دارای لینک به وبسایت های معتبر است، بیشتر از محتوای دارای لینک به وبسایت های متفرقه، دیده میشود.
 • محتوای منتشر شده در سطح وسیع: پست‌هایی که در سطح وسیعی منتشر میشوند و بدست کاربرانی خارج از محدوده و شبکه خود میرسند، بازدید بیشتری را نصیب خود میکنند.
 • میزان تعامل: پست هایی که پس از گذشت یک ساعت از زمان انتشارشان، لایک و کامنت (نظر) و اشتراک گذاری های زیادی بگیرند، رتبه بهتری در سایت خواهند داشت.

روش هایی که بازاریاب میتواند با استفاده از الگوریتم شبکه های اجتماعی ، بازدید از محتوای خود را افزایش دهد:

 • محتوایی را تولید کنید که کاربران را به تعامل ترغیب کند. محتویاتی چون: نظرسنجی، سوال، پرسشنامه و ….
 • کاربران را تگ نمایید تا آنها پست های شما را مشاهده کرده و ترغیب به پاسخگویی شوند.
 • برای محتوای خود از هشتگ استفاده کنید تا افراد بیشتری آن را مشاهده کنند.
 • از اعتبار، مرتبط بودن و جدید بودن مطلبی که منتشر میکنید اطمینان حاصل کنید.
  هر زمان مناسب دانستید از ویدیوی زنده استفاده کنید. علی الخصوص در رویدادهای ویژه یا مصاحبه های تک به تک.
 • سعی کنید 80 درصد محتوای شما مبتنی بر محدوده همان شبکه اجتماعی باشد تا مردم به سایت های دیگر ارجاع داده نشوند.
 • شبکه ای از فالوورهای دارای سابقه انتشار محتوا، بسازید. با استفاده از این موضوع، هر چیزی که منتشر کنید، آنها به سرعت برای شما به انتشار میگذارند.

تولید محتوا برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

پس از آنکه شما نوع کمپین، استراتژی و شبکه اجتماعی موردنظرتان را مشخص کردید، به محتوای مناسب جهت انجام فعالیت نیاز دارید. بهترین محتوا، محتوایی است که در تمامی مراحل قصد خرید، برای مشتری ارزش ایجاد کند.

برای اینکه محتوای خود را از تعداد بیشمار پیام ها در شبکه های اجتماعی متمایز کنید، محتوای شما میبایست:

 • مرتبط باشد.
 • آموزنده و آگاهی دهنده باشد.
 • سودمند و مفید باشد.
 • سرگرم کننده باشد.
 • قابل اشتراک گذاری باشد.

درست همانند خود شبکه های اجتماعی، برای انتخاب محتوای مناسب نیز گزینه های مختلفی پیش رو دارید.

انواع  محتوایی که در شبکه های اجتماعی بهترین نتیجه را دارد:

 • کتاب های الکترونیکی.
 • مقالات و گزارشات معتبر.
 • مطالعات موردی.
 • مقالات مربوط به رهبری افکار.
 • پست و مطالب وبلاگ ها.
 • مطالب اینفوگرافیک.
 • نظرسنجی و سوال.
 • اسلاید.
 • مطالب اینفوگرافیک.
 • پادکست.

هر چه محتوای تصویری یا ویدیویی یک بازاریاب بهتر باشد، تصویر شکل گرفته از شرکت در ذهن مشتری بهتر است. همچنین، موقعیت های بهتری برای شرکت به ارمغان میاورد. موقعیت هایی همچون: ارائه گزارشات یک رویداد بخصوص برای کاربران.

محتویات ویدیویی و تصویری، بازاریاب را قادر میسازد تا:

 • با کاربران خود ایجاد صمیمیت کند. محتوای بصری موثرترین روش برای “انسان نمایی” (انسان انگاری) کردن یک برند است.
 • میتوان توسط آن، رضایت از محصولات را نمایش داد. این رضایت میتواند از سوی مشتریان، افراد سرشناس و یا مسئولان شرکت باشد.
 • با استفاده از محتوای بصری همچون برگزاری مسابقه و ترغیب کاربران به ارسال عکس و ویدیو، میتوانید با کاربران تعامل داشته باشید.
 • به احساسات کاربران توجه کنید: برخلاف محتوای متنی، محتوای عکسی یا ویدیویی منظور پیام شما را مستقیما میرسانند.
 • از محصولات و خدمات خود، نسخه آزمایشی بسازید. (مثلا اشانتیون).

چه زمانی محتوای بازاریابی خود را شبکه های اجتماعی منتشر یا پست کنیم؟

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد تا بتوانیم به آن “بهترین زمان” بگوییم. بنا به یکسری دلایل مشخص، افراد بازاریاب میخواهند در سریع ترین زمان ممکن به نظرات، سوالات یا نگرانی های مخاطبانشان پاسخ دهند. این روش بهترین راه برای ایجاد اطمینان در مخاطب است.

بنابراین ثبات داشتن در شبکه اجتماعی بسیار مهم تر از ساعت انتشار محتوا است. زمانی که شما در ساعات مشخصی از روز محتوای خود را منتشر کنید، باعث میشوید کاربران شرطی شده و در نهایت به محتوای شما توجه بیشتری نشان دهند.

با اینحال لازم به ذکر است پست های شما باید به گونه‌ای باشد که کاربران را مجذوب خود کرده و با خود همراه کند.

 • به عنوان مثال: بسیاری از بازاریاب ها از قانون 4-4-1 تبعیت میکنند: قانون 4-4-1 میگوید: به ازای هر 4 پست حاوی محتوای آموزشی یا سرگرم کننده، یک پست باید در نقش “محتوای راه حل گشا” و پست دیگر باید چیزی شبیه به “دمو” یا نسخه نمایشی باشد.

پیروی از چنین الگویی باعث میشود کاربران، زمانی که در حال خواندن مطالب شبکه های اجتماعی خود هستند، احساس کنند بطور مناسب بازاریابی شده‌اند.

توجه داشته باشید ترتیب محتواهای شما به گونه‌ای باشد که کاربران را مشتاق نگاه داشته و با هر بار تماشای مطالبتان، انتظاراتشان را بالاتر ببرند.

اگر بتوانید این کار را انجام دهید، میتوان گفت شما رابطه ای منحصر به فرد، پویا و بادوام با مخاطبان خود ساخته اید.

پست های مرتبط

موثرترین و ارزان ترین تبلیغات آنلاین در اینترنت

ریشه

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید