ریشه
بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست
بازاریابی محتوا مقالات

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست ؟

ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی چیست؟

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست

استفاده از ویدئو برای بازاریابی خدمات و محصولات کسب و کارها نسبت به سابق افزایش قابل توجهی یافته است. hubspot گزارشی ارائه داده، که براساس آن هشتاد و پنج درصد از کسب و کارها از ویدئو مارکتینگ استفاده می کنند و حتی اکثر آنها برای تولید محتوای ویدئویی افرادی را به استخدام خود درآورده اند.

ویدئو دیگر، تنها یک قسمت از برنامه کلی بازاریابی  شما به حساب نمی آید بلکه این نوع محتواها در جهت تبلیغات و استراتژی مربوط به آن، و در درجه اول، استراتژی شبکه های اجتماعی بسیار مهم تلقی می شود.

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست
بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ چیست

تعریفی کلی از بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ

استفاده از ویدئو  و فیلم برای تبلیغ و آگاهی از برند و محصولی خاص نوعی از بازاریابی است که در اصطلاح به آن ویدئو مارکتینگ گفته می شود.

ویدئو مارکتینگ بی شک تاریخچه ای قدیمی دارد، یعنی قبل از دنیای دیجیتال و اینترنت، ویدئو مارکتینگ همچنان مورد استفاده بوده است، به عنوان مثال، زمانی که فیلم های تبلیغاتی در تلویزیون و سایر رسانه ها پخش می شد، اما امروزه بیشترین محتوای ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ در شبکه های اجتماعی تولید و مورد مشاهده قرار میگیرد.

بیشتر بخوانید:

12 راهکار افزایش فروش اینترنتی

اهمیت و تاثیر ویدئو مارکتینگ 
اهمیت و تاثیر ویدئو مارکتینگ

اگر از ویدئو مارکتینگ استفاده نمی کنید امکان اینکه از رقبای خود در حیطه کسب و کار و بازاریابی محصولتان عقب بیافتید وجود دارد، اما مطمئنا میتوانید با راهکارهای خاصی پیشرفت مورد نظرتان نائل گردد، به عبارتی جای نگرانی نیست! فیلم ها و ویدئو ها هر چه ساده و خام باشند، پرنفوذتر و اصیل به نظر میرسند یعنی ویدئو به شکل و زبانی ساده با ادعایی که از محصول و برندتان دارید منطبق باشد و سنخیت خاصی بین محصول ارائه شده و ویدئو مارکتینگ تولید شده داشته باشد و این همان چیزی است که برای مخاطبانتان اهمیت و تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

ویدئو در (Landing page) یا همان صفحات فرود امکان افزایش هشتاد درصدی نرخ تبدیل (conversation) را دارد و قطعا ذکر کلمه “ویدئو ” در موضوعی مثل ایمیلتان، نرخ باز کردن ایمیل برای دیگران را نوزده درصد افزایش می دهد.

90 درصد از مشتریان همچنان بر این باورند که ویدئو ها در تصمیم گیری های  خریدشان تاثیر بسزایی دارد.

علت استقبال از ویدئو مارکتینگ چیست؟
علت استقبال از ویدئو مارکتینگ چیست؟

علت استقبال از ویدئو مارکتینگ چیست؟

یکی از دلایل اهمیت ویدئو مارکتینگ، قابل دسترس بودن فیلم و ویدئو است و اینکه دقت و توجه مخاطب را برای مدت زمانی طولانی جلب می کند و اطلاعات بیشتری را نسبت به نوشته و عکس انتقال می دهد و همچنین از جذابیت و اهمیت احساسی و بصری بیشتری برخوردار است. از این رو مخاطبان نسبت به فیلم و ویدئو استقبال قابل توجهی نشان می دهند و  آن را به عنوان ابزاری مفید و پراهمیت برای برندینگ در نظر می گیرند.

ویدیو مارکتینگ
ویدیو مارکتینگ

پیشرفت مارکتینگ و بررسی چند نوع ویدیو:

و در ادامه با بررسی پنج ویدئو، پیشرفت مارکتینگ را مورد مطالعه قرار می دهیم:

ویدئو پشت صحنه

در این ویدئوها پشت صحنه ای از برندتان و کارمندان فعال در تولید ویدئو به نمایش گذارده می شود. یکی از اهداف اینگونه ویدئو ها دادن شخصیتی انسانی به برند خود است و نیز معرفی کارمندان، در نتیجه این کار ارتباط راحت و آسان مخاطبانتان با شما را بوجود خواهد آورد.

در اینجا میتوان به لزوم بی نقص بودن ویدئو ها اشاره کرد، یعنی کافیست صرفا ویدئویی صادقانه و دوستانه ارائه دهید و نه ویدئویی کامل و بی نقص. نمونه و لیستی از سوالاتی که از کارمندان خود خواهید پرسید را آماده نمایید و همچنین سوالاتی را که مرتبط با مشتری و ارزش های برندتان هست در نهایت ویدئویی دو الی سه دقیقه ای از بهترین و مناسب ترین پاسخ ها را جمع آوری کرده و انتشار دهید و با این روش می توانید ارزش ها و اهداف برند تان را به مخاطب خود معرفی نمایید.

ویدئویی از معرفی کارمندان

ویدئو معرفی کارمندان نوعی از ویدئو پشت صحنه و یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین ها برای ویدئو مارکتینگ به حساب می آید.

به عنوان مثال میتوان از کارمندان خواست که درباره خودشان و سوابقشان و شغل خود جلو دوربین توضیح بدهند در اینصورت مخاطبان هم با آنها آشنا خواهند شد.

ویدئو تبلیغاتی

می توان ویدئو های تبلیغاتی را در یوتیوب، فیس بوک و لینکدین انتشار داد  برای اینکار ابتدا باید در نظر داشته باشید که کاربران در تمامی شبکه های اجتماعی نوعی خاص از ویدئو ها را بیشتر می پسندند و مورد استقبال قرار می دهند.

به عنوان مثال بر اساس آماری اکثریت کاربران فیس بوک، تبلیغاتی که بدون صدا هستند را ترجیح می دهند در حالی که بیشتر ویدئو ها صدا دارند، در نتیجه بهتر است که صدا را از آنها حذف کرد.

برای اینکه شما ویدئویی را در فیس بوک قرار دهید تنها کافیست پیج و یا اکانت کاری داشته باشید ولی در حالی که در یوتیوب باید اکانت گوگل، کانال یوتوب نیز داشته باشید.

ویدئوی صفحه فرود

ویدئو های تبلیغاتی و همان ویدئو مارکتینگ ها تاثیر زیادی بر ارتقا و افزایش رتبه موتور جستجوی وب سایت شما دارد در این حالت مخاطبان زمان بیشتری را در سایت شما صرف خواهند کرد.

ویدئو هایی برای وب سایت شما موثر هستند که دانشی جدید را به مخاطبان خود ارائه دهند، و به سوالاتشان پاسخ دهد و یا حتی مشتریان موفق خود را معرفی نماید، با این کار میتوانند مخاطبان را جذب نمایند و آنان را ارزشمند جلوه دهند.

استوری اینستاگرام

امروزه یکی از محبوب ترین روش های به اشتراک گذاری ویدئو، استوری اینستاگرام است. استوری ها به علت ناپایداری ویدئو ها (حذف ویدئو بعد از 24ساعت)، یکی از بهترین راههای flash sales یا همان معامله روز به حساب می آید همچنین با گذاشتن استوری های مرتبط و به هم پیوسته می توانید محصول خود را از جنبه های متفاوت معرفی نمایید و لینک خرید وب سایت را در استوری ها قرار دهید.

لایو

دیدن و گذاشتن ویدئو های لایو و زنده بسیار هیجان انگیز است و مخاطبان در ویدئو های لایو احساس صمیمیت و هیجان و نزدیکی بیشتری می کنند.

لازم به ذکر است گذاشتن لایو در هر شبکه ی اجتماعی شرایط خاص خود را دارد مثلا در یوتیوب میتوان لایو های کمتر از دوازده ساعت را برای آینده ذخیره نمایید اما در اینستاگرام امکان گذاشتن چنین لایو هایی وجود ندارد.

یک راه برای استفاده از لایو، برگزاری پرسش و پاسخ های زنده است. همچنین برای انجام دادن لایو با آرامش خاطر میتوانید برنامه و موضوع خود را از قبل طرح کرده و برنامه ریزی نمایید.

ویدئو معرفی محصول

از این ویدئوها همانطور که از عنوان آن مشخص است، برای معرفی محصولات استفاده میشود. این ویدئوها را هم میتوانید خودتان تولید کنید و یا از افراد تاثیرگذار یا به اصطلاح اینفلوینسر های متخصص حوزه خود برای تبلیغ و معرفی محصول کمک بگیرید.

ویدئو رویدادها

ویدئو رویدادها، در اصل همان فیلم ها و ویدئو هایی هستند که افراد از مباحث و موضوعات مطرح شده در سخنرانی ها و جلسات مربوط به هر حیطه کاریشان تهیه می کنند و در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک میگذارند.

مصاحبه با افراد متخصص (مصاحبه با اینفلوینسر های و یا متخصصان و افراد تاثیرگذار )

برگزاری جلسه ای برای مصاحبه و گفت و گو با افراد متخصص و یا همان رهبران فکری صنعت مورد نظر خود، راهی بسیار عالی و مقبول برای برقراری ارتباطی موثر و نیز ایجاد اعتماد با مخاطبان هدفتان می باشد. متخصصان و اینفلوینسر های حوزه و صنعت خود را بیابید و با آنها مصاحبه ای ترتیب دهید و این مصاحبه و بحث ها را به مخاطبانتان نشان دهید، خواه با نقطه نظرات همدیگر موافق و یا مخالف باشید.

ویدئو انیمیشن و موشن گرافی

با تولید و ساخت ویدئو انیمیشن و موشن گرافی میتوانید یک قالب عالی برای ارائه مفاهیم، حتی مفاهیم سخت ایجاد کنید که در این صورت به تصاویر قوی و محکمی نیاز دارید تا به وسیله آنها توضیح و انتقال موضوع  و سرویس مد نظر و یا حتی یک محصول انتزاعی به مخاطب خود را به شکل مطلوب انجام دهید، مانند ویدئو انیمیشن های طنز و یا عاشقانه، موزیک ویدئو انیمیشن، که البته براساس محصول و موضوع قابل ارائه متفاوت خواهد بود.

ویدئوی آموزشی

ویدئو و محتوای آموزشی یکی از پرمخاطب ترین محتواهای شبکه های اجتماعی به حساب می آیند. این محتوا می تواند شامل آموزش خدمات شما به صورت مرحله ای به مخاطبانتان باشد و یا به صورت آموزش های کلی تر مطلبی را به نمایش بگذارید.

به عنوان مثال، آموزش ساخت پروفايل در توییتر به صورت گام به گام یا نمونه ویدئویی از آموزش فعالیت در اینستاگرام به مخاطبان باشد.

بیشتر بخوانید

بازاریابی محتوا

پست های مرتبط

تاثیر تبلیغات در تجارت

ریشه

طراحی وب سایت با سرعت بالا

ریشه

اثر تبلیغات بر ذهن انسان

ریشه

دیدگاهتان را بنویسید